Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Çorba

Ekleyen: Nilay AYDIN RSS kaynağına abone ol | 23 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Türk mutfağında önemli bir yeri olan çorba ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinmemesine rağmen geçmişten günümüze çeşitli yöntemlerle geliştirilerek bugünkü sofralarımıza gelen hoş bir lezzettir. Genellikle akşam yemeklerinde mönünün ilk yemeği olarak seçtiğimiz çorba, sindirimi kolaylaştırıp, iştah açtığı için hemen hemen her evde zevkle tüketilir.

Çorba diğer yemeklere göre çok daha ekonomik, küçük maliyetlerle yapılabilir olduğu için bir dönem düşük gelirli, statü sahibi olmayan, halkın alt tabakası tarafından tüketilen bir yiyecek olsa da zaman içinde yayılarak zengin fakir ayırt etmeksizin bütün sofralarda yerini almıştır.

Hepimizin bildiği gibi yenmesi ve yedirmesi kolay olduğundan hasta yataklarının vazgeçilmezlerinden, en favori yiyeceklerinden biridir. Ayrıca 6 ayı aşmış çocuklarda da ek besin olarak kullanıldığında içerdiği protein, mineral, vitamin, yağ ve karbonhidratlarla çocukların gelişiminde büyük rol oynar.

Sıcak ve soğuk çeşitleri olan çorba, dünya mutfaklarında bakliyat, et - tavuk suyu, süt, yoğurt, balık, sebze hatta meyvelerle yapılmaktadır. Özellikle batı mutfaklarında kekik, maydanoz gibi yeşilliklerle süslenirken, doğuya doğru gidildiğinde soya sosu ve acı baharatlar tercih edilir.

Bir kaç gün öncesinden kalan çeşitli yemekler, bulgur veya pirinç pilavıyla ya da buzdolabınızda kalan sebzeleri kullanarak yapabileceğiniz çorbalar, bir çok insanın yokluk çektiği günümüzde hem sizi büyük bir israftan kurtarır hem de ev ekonominize katkıda bulunmanızı sağlar.

Yazar: Nilay AYDIN

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/yemek-yaparken-makaleleri/corba.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Yemek Yaparken Makaleleri Abone ol: RSS