Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Otuz Dokuz Basamak roman

Ekleyen: Yasin Sezgin RSS kaynağına abone ol | 31 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Otuz Dokuz Basamak, İskoçya'lı yazar John Buchan'ın 1915 yılında yayımladığı gerilim casusluk romanının adıdır. Özgün adı The Thirty-nine Steps olan kitap, Türkiye'de 2003 yılında Saliha Engin'in çevirisiyle Bilge Kültür Sanat Yayınları'ndan çıkmıştır.

John Buchan'ın bu romanı 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından aynı adla sinemaya aktarıldıktan sonra daha da ünlenmiş ve bugüne kadar sürekli yeni baskılar yapmak suretiyle ilk basıldığı 1915 yılından bu yana hiçbir zaman kitap raflarından eksilmemiştir.

Roman ABD'de kamu malı durumundadır, Gutenberg. org veya benzeri bir siteden yasal olarak indirilip okunabir. Otuz Dokuz Basamak, romanın baş karakteri olan Gizli Ajan Hannay'in ilk macerasıdır. Yazar John Buchan, Ajan Hannay karakterini bundan sonra yazacağı birkaç romanında daha kullanacaktır.

Bu romanlar Greenmantle (1916), Mr Standfast (1919), The Three Hostages (1924), The Courts of the Morning (1929) ve The Island of Sheep (1936)'tir. Bunlardan Greenmantle'ın konusu İstanbul'da geçer ve Türkiye'de Doğudaki Sır adıyla yayımlanmıştır.

Yazar: Yasin Sezgin

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/yayinlar-makaleleri/otuz-dokuz-basamak-roman.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Yayınlar Makaleleri Abone ol: RSS