Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

0 12

Makalemizde bilgi amaçlı paylaştığımız Üzüm sirkesi nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Üzüm sirkesi en az elma sirkesi kadar sık tüketilen bir lezzettir. Salatalarda, yemeklerde ve birçok alanda içerisinde bulundurduğu probiyotiklerden dolayı sağlıklı olmak isteyen bireyler kullanmaktadır. Cilde, saça, kolesterole ve vücudun diğer yerlerine sağladığı faydalar ile de tüketilmesi gerekmektedir.

Üzüm Sirkesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

Üzüm sirkesi yapmak ve evde sağlıkla kendi sirkenizi tüketmek istiyorsanız eğer her markette bulabileceğiniz birkaç malzeme ile yapmak mümkündür. Üzüm sirkesi yapımı için gerekli olan malzemeler ise şunlardan oluşmaktadır;

-1 kg üzüm (Siyah, kırmızı veya yeşil kendi zevkinize göre değişebilir. Tadında herhangi bir değişim olmamaktadır.)

-3 LT su

-1 yemek kaşığı kalın bulgur

-1 yemek kaşığı çiğ nohut (4 veya 5 adet)

-1 çay kaşığı salamura tuz

Bu malzemeler eksiksiz bir şekilde yapılacak olan sirkeye konulduktan sonra enfes tatta bir sirke elde edilecektir. Böylelikle salatalarınıza, yemeğinize ve diğer her alanda kullanabileceğiniz sağlıklı bir ürüne sahip olunacaktır.

Üzüm Sirkesinin Yapılışı

Evde üzüm sirkesi yapmak için gerekli olan bütün malzemeler hazırlandıktan sonra ilk olarak üzümler saplarından ayrılarak üzerinde bir toz kalmayacak şekilde yıkanır. Yıkanan üzümler ezilerek sapları ile geniş bir ağzı olan derin bir kaba koyulur. Kabın içerisine 3 lt su ve 1 yemek kaşığı bulgur eklenir. Bulgurdan sonra bir tahta kaşık yardımı ile birkaç defa karıştırılır. Karıştırılan karışımın içerisine 4 veya 5 adet çiğ nohut eklenir ve üzerine pamuklu bir tülbent örtülür ve güzelce ağzı bağlanır.

Üzüm sirkesi yapma işleminin ilk aşaması bittikten sonra karışım güneş görmeyen ve serin bir ortama alınarak oluşumu beklenir. Bu esnada ise yapıldığı ilk hafta her gün daha sonrasında ise 2 veya 3 gün de bir karıştırılır. Böylelikle üzümler tam dibe çökünceye kadar sirkenin oluşması beklenir. Dibe çöktükten sonra ise tülbent çıkarılır ve kapak çok fazla sıkmadan kapatılarak 30 veya 45 gün bekletilir. Bekleme süresi geçtikten sonra ise sirke temiz ve kuru bir kavanoza sürülerek koyulur. Böylelikle evde doğal üzüm sirkesi kullanıma hazır olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.