Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

TKY ve Türkiye'nin Durumu

Ekleyen: Nazan RSS kaynağına abone ol | 14 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Amerika, Japonya ve Avrupa'da uzun yıllardır uygulanmakta olan TKY, ülkemizde son yıllarda uygulanmaya başlamış olup, henüz çoğu kuruluşta başanlı olarak uygulanamamaktadır.

TKY'nin ülkemizde yayılımı, 1980'li yılların ikinci yarısında yabancı sermaye katkısı veya ihracat itibariyle uluslararasılaşma derecesi görece yüksek birkaç kuruluşla (Türkiye Şişe ve Cam Sanayi A.Ş., Türk Pirelli, Simko gibi) başlamış, 1990'lı yılların başlarında yine yabancı ortaklı ancak özellikle yukarıda değinilen büyük holdinglere bağlı şirketlerin (Brisa, Netaş, Arçelik, Oyak Renault gibi) katılımıyla hızlanmıştır.

Ülkemizde özel sektör kuruluşların öncülüğünü yürüttüğü kalite yarışından uzakta duran kamu yönetimimize hakim, değişime direnç, atalet ve çağın gereklerine duyarsız anlayış, gün geçtikçe kamu hizmetlerinin doğrudan veya dolaylı maliyetlerini yükselterek daha fazla vergi ve kaynak israfı ile enflasyon olarak karşımıza çıkmakta ve bundan birey ve kuruluş olarak sakınmamız da mümkün bulunmamaktadır. Özel sektör kuruluşları yapılarını TKY doğrultusunda güncelleyebilirken, verimli ve etkin çalışmayan, performans kriterlerinden yoksun kamu yönetimimiz TKY uygulamaları konusunda başan elde edememektedirler.

TKY'nin Türkiye'de gerçek anlamda yaygınlaşması 1980'li yılların başlarında değil, 1990'lı yılların başlannda gerçekleşmiştir. Ülkemizde son on yılda bir çok kamu kurumu TKY yaklaşımını uygulamaya başlamışlardır. Yapılan çalışmalar kamunun sert yapısı nedeni ile başarısızlıkla sonuçlansa da olumlu katkılar sağlamaktadır. Ülkemizde başlatılan kalite hareketi TKY'yi uygulayan kurum sayısını gün geçtikçe arttırmaktadır. Ülkemizde 1991 yılında kurulan Kalite Derneği (KalDer) bu alanda öncü bir görevi üstlenmiş bulunuyor. KalDer ve TÜSİAD tarafından ilki 1992 yılında düzenlenen ve her yıl tekrar edilen Ulusal Kalite Kongreleri, bu yeni ve çağdaş kalite felsefesini sanayi, hizmet ve kamu sektörlerinde yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Yazar: Nazan

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/universite-makaleleri/tky-ve-turkiye-nin-durumu.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Üniversite Makaleleri Abone ol: RSS