Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Özünde İnsan Olmak Yada Demokratikleşme

Ekleyen: AHMET ÇİÇEK RSS kaynağına abone ol | 30 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Yaratılanı sev, Yaratandan ötürü… Ne olursan ol yine gel… Biz bu tür felsefelerin medeniyetleri olarak insana ve insanlığa baktık tarih boyu. Ve şükürler olsun ki bu felsefenin tatbikini defalarca kere tarihe işlemişiz, nakış nakış… Hatta insanlığa hizmet uğruna kendimizden fedakarlıklar yapmayı bir görev ahdetmişiz. Ve belki de bugün, bugün yaptıklarımızdan çok böylesi bir geçmişte yaptıklarımız gurur kaynağımız olmuştur. Kim bilir beklide tarihinden bizler kadar feyiz alması gereken başka bir millet yoktur, bu zenginliğiyle…

Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler bana bu türden felsefeleri yeniden hatırlattı: Demokratikleşme Açılımı. Fakat öyle olmalı ki bu açılım dünyaya örnek olabilecek türden olmalı. Anadolu topraklarına yakışacak türden. Kaybedecek zayıflıkta değiliz, endişeye gerek yok. Türkiye 1800’lerin Osmanlısından çok farklı bir konumda. Türkiye artık gündem takip eden değil, gündem oluşturan bir ülke. Dışa bağlı olmaktan çok dışarısı Türkiye’ye bağlı olma yolunda hızlıca ilerliyor. Türkiye güçlü bir ülke. Ve bu gücümüzün demokratikleşme süreciyle ile ivme kazanacağı şüphesizdir.

Endişeler elbette ki dillendirilmeli, fakat endişeler süreci inkıtaa uğratma yada süreçten çıkar temininde bulunma eğilimi olmamalı. Hatta böylesi endişe furyacılarına kuşkuyla bakmak gerekir. Endişeleri tespitle beraber tedbir ve metotlar ön plana çıkmalı. Bu tür yaklaşımların sürece katkı sağlayacağı da bellidir.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı bir arada yaşaması hayal sanılan milletleri yüzyıllarca bir çatı altında barış içerisinde yaşatmıştır. Devlet vatandaşlarına özünde insan olarak baktıktan sonra kimlikler bir zenginlik olarak karşımıza çıkmıştır, çıkacaktır da. Hatta bu milletler devletlerine bir halel geldiği sırada da her türlü fedakarlıkla destanlar yazmayı görev bilmiştir, bilecektir de. Ne dersiniz Osmanlının kurucusunun hocası Şeyh Edebali Milli Mücadeleyi yüzyıllar evvelinden fark etmiş midir? Belki Mustafa Kemal bu öğretinin sinerjisi ile esaretten saadete yol bulmuştur?

Anadolu yüzyıllar boyunca dünyaya bir ana şefkati ile fedakarlıklar saçmış durmuş. Bilinmelidir ki kim bu fedakarlığa ihanet etmeye meyletmişse merhametsiz odakların kurbanı olmaktan kurtulamamıştır. Kim bu topraklara zenginlik katmışsa ağlamışsa da bahtiyar olmuştur. Tarihimiz bu ifadelerin örnekleriyle doludur.

Tarihin her sahnesinde iyiler ve kötüler olmuştur. Bu günde yapılmaya çalışılan iyi şeyleri kötüye dönüştürmeye çalışacak güç odakları olacaktır. Kimileri maskelerini çıkarmak zorunda kalacaktır, kimileri çatışmadan elde ettikleri menfaatlerin kaybolacağından endişelenecektir, kimileri puslu ortamda gizledikleri kirli tezgahlarının günyüzüne çıkmasından ötürü paniğe kapılacaktır. Tabiî ki böyle durumlarda ortalık karışır. Fakat bu topraklarda şefkat ve merhamet için yola çıkmış olanlar bütün bu hesapları tespit ve tedbir ile hareket etmelidirler. Ki böyle olduğu kanaatini taşıyoruz.

Anadolu’nun birliği, dirliği ve barışı bizi yeniden içte ve dışta güçlü ve zengin kılacaktır. Bizim gücümüz ve zenginliğimiz tüm insanlık için özünde insan olana hizmet nevine inkılap edecektir, dileğimizi Yaradan kabul buyursun diyelim…

Yazar: AHMET ÇİÇEK

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/toplum-makaleleri/ozunde-insan-olmak-yada-demokratiklesme.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Toplum Makaleleri Abone ol: RSS