Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Kuzey Brabant

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 16 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Kuzey Brabant, Hollanda'nin güneyindeki, Belçika ile hudutlu vilayetlerinden birisidir ve yerel ismi Noord-Brabant'dır. Eyaletin başşehri 's-Hertogenbosch'dur fakat en büyük şehri Eindhoven'dir.

Diğer önemli şehirler ise Tilburg, Breda, ve Helmond'dur. Kuzey Brabant için tarım (tahıl ve şeker pancarı), sanayi (tır, tekstil ve elektronik eşya) ve hizmet sektörü en önemli iş sektörleridir.

Kuzey Brabant vilayeti ile yukarıda isimleri geçen şehirlerin işbirliğinde BrabantStad şehirler ağı kurulmuştur.

Bu organizasyonun amacı Kuzey Brabant bölgesini Avrupa arenasında önemli bir bilim merkezi olarak ön plana çıkarmaktır. Nitekim özellikle Eindhoven kentinde ve civarında önemli teknoloji şirketleri ikamet etmektedir. Philips, ASML, TomTom bunlardan birkaçıdır.

Ayrıca Eindhoven kentinde teknik üniversitesi, Tilburg'ta ise, en önemlileri hukuk ve iktisadi ve idari bilimler fakülteleri olmak üzere, 5 fakülteli Tilburg Üniversitesi bulunmaktadır. Kuzey Brabant'ın yüzölçümü 5082 km kare olup, Hollanda'nın Gelderland vilayetinden sonra ikinci büyük vilayetidir. 31 Ağustos 2008 itibariyle nüfusu 2.430.875'dir. Batısında Zelanda, kuzeybatısında Güney Hollanda, kuzeydoğusunda Gelderland, doğusunda Limburg ve güneyde ise Belçika ile sınırlıdır.

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/teknoloji-makaleleri/kuzey-brabant.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Teknoloji Makaleleri Abone ol: RSS