Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Tokat Havaalanı

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 05 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  Tokat Havaalanı, 1997 yılında vali Recep Yazıcıoğlu'nun önderliğinde mahalli imkanlarla Tokat'ta yapılan hava alanıdır. Tokat şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta olup, ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanabilmektedir.

31 Ocak 2002 tarihi itibariyle geçici olarak sivil hava trafiğine kapatılan Tokat Havaalanı, Hazine müsteşarlığının onayı ile 11 Nisan 2006 tarihinde, yeniden sivil hava ulaşımına açılmıştır.

Uluslararası Havacılık Teşkilatı'nın yaptığı sınıflandırmaya göre CAT III niteliklerine sahiptir.

Toplam 50x85 metrelik 3 uçak kapasiteli apron bulunan havaalanında 2 adet VIP salonuna da sahip olan 180M2'lik terminal bulunmaktadır. Tokat Hava Alanında asfalt kaplamalı 1.925x30 metre boyutlarında PCN75 mukavemetli pist bulunmaktadır.

Sabit aydınlatma sistemine sahip olan havaalanının 04 pist başında yaklaşma ışıkları mevcuttur. Ayrıca 15x30 metre ebatlarında her iki pist başında dönüş cebi bulunmaktadır. Akaryakıt ikmalinin de yapılabileceği Tokat Hava Alanında hava seyrüsefer yardımcı cihazı olarak NDB ve DME cihazları mevcuttur. Saha ve Yaklaşma Kontrol hizmetleri Ankara, Kule hizmeti ise Tokat meydanı tarafından karşılanmaktadır. Otomatik meteoroloji hizmetlerinin de verilmektedir. 15 Aralık 2008'den itibaren tarifeli uçak seferleri durmuştur.

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/tokat-havaalani.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS