Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Suat Yalaz

Ekleyen: Remzi Özdemir RSS kaynağına abone ol | 05 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Suat Yalaz, 1932 yılında Çiçekdağ'da doğdu. Memur çocuğu olduğu için, gençliğinin ilk yılları Denizli, Adana, Kayseri illerinde geçti. Yüksek tahsilini İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisinde tamamladı.

Öğrencilik yıllarında günlük gazete ve haftalık mizah dergilerinde yeni akım karikatüristlerinden biri olarak dikkat çekti.

1960'da Akşam Gazetesi'nde yazip çizmeye başladığı Karaoğlan'ın büyük ilgiyle karşılanması ona hem basında yayıncılık, hem de en büyük tutkusu olan sinema alanında yapımcılık ve yönetmenlik kapısını açtı.

Kendi firması adına 8 film yaptiktan -ve Yeşilçam'da 10 yıldan fazla süren bir tarihi macera filmleri çığırı açtıktan- sonra 1971 yılında gittiği Fransa'da KARAOĞLAN'ı 7 yıl süreyle yayınlattı.

Bu arada farkına varmadan (!) Paris'e yerlesmiş oldu. Türkiye'yle bağlantısını hiç kesmeyen sanatçı hem Avrupa'nin en ünlü yayınevleriyle, hem de ülkemizin en büyük gazeteleriyle çalışmalarını sürdürdü. Halen çesitli gazetelerde eserleri yayinlanmaktadir. Başyapıtı Karaoğlan'sa Lal Kitap tarafından çıkarılmakta ve bu yazı yazıldığı sırada 40, sayıya ulaşmış bulunmaktadır.

Yazar: Remzi Özdemir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/suat-yalaz.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS