Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Merkantilizm

Ekleyen: Yasin Sezgin RSS kaynağına abone ol | 27 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  16. yüzyılın başlarından 19. yüzyılın ilk yıllarına kadarki 300 senelik bir dönemi kapsayan Merkantilizm, bu zaman aralığında kendi içinde değişim göstererek neticede tarih sahnesindeki yerini başlangıcına göre çok farklı bir noktada almıştır.

Fransız merkantilizmi 'Colbertism' olarak adlandırılırken; İspanyol merkantilizmi 'Bulyonizm', Alman merkantilizmi ise 'Kameralizm' ismini almıştır.

'Merkantilizm' ismi ilk defa Adam Smith tarafından kullanılmıştır.

Bu döneme zaman zaman 'ticari sistem' ya da 'sınırlayıcı sistem' de denmektedir. Bu sebeple Merkantilizmi tek bir şekilde tanımlamak mümkün olmamaktadır. 18. yüzyılın sonlarına doğru liberal düşüncenin iyice hakim hale geldiği Merkantilist çağ, Klasik Teori'nin de öncülüğünü yapmış, ulus devletin kurulmasına ön ayak olmuştur.

Merkantilizm; ticaretle uğraşmak, bir mal satmak anlamına gelmektedir. İthalatı kısıtlayıp, ihracatı teşvik ederek güçlü ve zengin bir devlet inşa etmeyi amaçlayan iktisadi milliyetçiliktir. Milli zenginlik ve gücün, ihracatı yükselterek bunun karşılığında değerli madenler elde etmeye paralel olduğunu iddia eder. Devleti, bir takım iktisadi düzenlemelerle refah içinde tutmayı amaçlayan politikalar bütünüdür. İktisadi bütünlüğü ve politik kontrolü hedefler. Feodalizmin çöküşüne yakın tarihlerde ortaya çıkmış olan; değerli külçe birikimini, dış ticaret fazlasını, tarımın ve üretim sektörünün gelişmesini ve dış ticaret tekellerinin kurulmasını sert idari düzenlemelerle tüm milli ekonomiyi kontrol ederek birleştirerek artırmayı hedefleyen iktisadi sistemdir.

Tüm bu tanımlamalara bakıldığında Merkantilizmin, iktisadi konularla olduğu kadar dış politikayla da ilgilendiğini; dolayısıyla bir ülkenin jeopolitik konumuna yön verdiği de söylenebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi, oldukça uzun ve tam bir fikri bütünlüğün olmadığı bu dönemin isim babalığını Adam Smith yapmıştır. Ulusların Zenginliği (1776) adlı eserinde Smith, korumacı dış ticaret politikalarını şiddetle eleştiriken, bu döneme 'Merkantilizm' adını vermiş ve bu o günden bu yana geniş kabul görmüştür. Merkantilizmin Tarihçesi

Yazar: Yasin Sezgin

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/merkantilizm.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS