Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Lupercalia

Ekleyen: Recep Kaya RSS kaynağına abone ol | 09 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Lupercalia, Roma'da, kötü ruhları kovarak şehri temizlemeyi ve böylelikle sağlık ve bereketi serbet bırakmayı amaçlayan, 13 Şubat'dan 15 Şubat'a kadar kutlanan çok eski bir Roma pastoral festivali.

Antik dönemde Lupercalia'nın Antik Yunanistan'daki Arkadya bölgesinde kutlanan Lykaia festivali ve Faunus'un Yunan mitolojisindeki karşılığı olan tanrı Lycaean Pan ile ilişkili olduğuna inanılırdı.

Roma mitolojisinde Lupercus bir erkek tanrıydı ve zaman zaman Yunan tanrısı Pan'ın Roma'daki karşılığı olan Faunus ile özdeşleştirilirdi.

Lupercus Çobanların tanrısıydı. Festivali, tapınağının geleneksel kuruluş yıl dönümü olan 15 Şubat tarihinde kutlanır ve Lupercalia olarak adlandırılırdı. Rahipleri keçi derisi giyerdi. Lupercus, Romulus ve Remus'un bir dişi kurt tarafından emzirildiği Lupercal mağarası ile ilişkiliydi.

Tanrı, keçiler ve köpeklerle de ilişkilendirilir.

Yazar: Recep Kaya

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/lupercalia.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS