Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Kalabriya lehçesi Yunanca

Ekleyen: İshak Çoban RSS kaynağına abone ol | 11 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Yunanca-Calabriaca lehçesi veya Yunanca-Bovesiaca, Grecu00ECa Salentina bölgesinde kullanılan diğer İtalyan Yunanca'sı ağızlarının aksine, Calabira'da kullanılan İtalyan Yunanca'sının bir çeşididir.

Sıklıkla her iki dil Italiot yunanca (Katoitaliotika) veya Grecanic veya Griko dili olarak anılırlar, fakat her ikiside farklı gelişim aşamaları geçirmiş farklı dillerdir.

UNESCO'nun Kırmızı Kitabı'nda Yunanca-Calabrianca'dan tehlikede olan diller bölümünde Grecanic ile beraber bahsedilmiştir.

Euromosaic analizi sonucunda Avrupa Birliği'nde azınlıklar tarafından konuşulan tehlikede olan diller kapsamına alınmıştır. Ethnologue'da Modern Yunanca'nın bir lehçesi olarak bahsedilmektedir. Ethnologue tarafından yapılan sonuç biraz şüphelidir, çünkü bu dilin Ortaçağ Yunancasından Modern Yunanca'ya olan gelişimi paralel ve ayrı bir gelişimdir bu nedenden Modern Yunanca'nın çocuğundan çok kardeşi durumundadır.

Bir önceki fikri göz önünde bulundurarak, Ortaçağ Bizans Yunanca'sının bir lehçesi olarak görmek, Modern Yunanca'nın bir lehçesi olarak görmekten daha uygundur. Ancak, Yunanca'nın bu şekli tarihinde hiç bir zaman çok hızlı bir gelişme çağı yaşamamıştır ve sadece günlük konuşma dili olarak kullanılabilmiştir. Yönetim, edebiyat ve dini konularda hiç bir zaman kullanılmamıştır. O yüzden, farklı özellikleri olmasına rağmen, bir dilden çok bir lehçe olarak görmek tam olarak yanlış değildir.

Yazar: İshak Çoban

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/kalabriya-lehcesi-yunanca.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS