Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

İdris-i Bitlisi

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 07 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  İdris-i Bitlisi veya Bitlisli İdris, Kürt siyasetçi ve Osmanlı devlet adamı. Mevlana Hüsameddin Ali-ül Bitlisi'nin oğlu, Ebul Fadl Mehmet Efendi'nin babasıdır.

Bitlisu2019te doğmuştur, bundan ötürü Bitlisi lakabı ismine eklenmiştir. Doğum tarihi hakkında çeşitli görüşler vardır.

Babası gibi bir süre Akkoyunlu Devleti'ne hizmet etmiştir. Vefatına kadar Uzun Hasan'ın hizmetinde bulunmuş; ardından 1490 senesine kadar Uzun Hasan'ın oğlu Yakup Bey'in divan hizmetinde bulunmuştır.

Osmanlı Sultanı II. Bayezid tarafından İstanbul'a davet edilmiş bu takiben İstanbul'a gitmiştir. Özellikle I. Selim döneminde Osmanlı siyasetinde aktif bir rol oynamıştır. Çaldıran Muharebesi'nden sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu vilayetlerinin savaş olmaksızın Osmanlı yönetimine geçmesi için görevlendirilmiş ve bunda başarılı olmuştur.

Ayrıca Urfa ve Musul'un fethinde önemli rol oynamış ve bölgenin iç işlerini tanzim etmiştir. Mevlana İdris-i Bitlisi, ömrünün son yıllarını İstanbul'da geçirmiş ve 1520 yılında vefat etmiştir. Divan edebiyatına birçok eserle katkıda bulunmuştur. Eserlerini Arapça ve Farsça yazmıştır. Eserlerinden bazıları: Heşt Behişt Selimname Risale-i Hazaniyye Münazara-i Savm u İyd Mecmuat-ül-Fevaid-il Müteferrika

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/idris-i-bitlisi.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS