Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Fener

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 12 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Mısırda İskenderiye Limanının karşısındaki Pharos Adası üzerine yapılmıştı. Romalılar Mısırı ele geçirdikten sonraları burada Ptolemaios (Batlamyus) bi şekilde anılan 1 devlet kurmuşlardı. İnşaası M.Ö. 285-246 yılları arasında süren Fener, bu devletin ilk 2 kralı Ptolemy-Batlamyus-Soter ve Ptolemy tarafından yaptırılmıştı.

Kaidesi birlikte ile 135 metre yüksekliğinde olan fener, ak mermerden yapılmıştı. Tepesinde bulunan, tunçtan yapılmış büyük 1 ayna 70 kilometre uzaklıktan görülüyor ve limana giren gemilere rehberlik ediyordu.

Üç bölümden oluşan fenerin mimarı Knidoslu Sostratustur. Alt bölümü dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 55 metre yüksekliğindeydi. Orta kısım, yukarıya doğru giden rampası olan 1 silindir şeklindeydi. Yaklaşık 27 metre yüksekliğindeydi. Üst kısım ise silindir şeklindeydi ve üzerinde alevin bulunduğu 1 odası vardı.

İskenderiye Feneri, antik çağın yedi harikası içinde günlük hayat sebebiyle kullanılan tek eserdir. buna ilave olarak yedi harikanın ve gelmiş mazi deniz fenerlerinin en yüksek olanı da bu fenerdir.

Üst kısmı M.S. 955 yılında 1 zelzele ve fırtınada kopan fenerin gövde kısmı da 1302de farklı 1 depremde yıkıldı. 1500 yılında ise bu yapıya ait kalıntılar bütünüyle yokoldu.

Üzerinde inşaa edildiği adadan dolayı Pharos bi şekilde anılmış ve bu sözcük 1 epey dile yerleşmiştir. İspanyolca, Fransızca ve İtalyancada Pharos, deniz feneri anlamına gelmektedir. Yıkılmadan önce yapılan resimleri, dünyadaki deniz fenerlerine yüzlerce yıldan beri misal olmuştur.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/fener.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS