Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

BMW Sauber

Ekleyen: Ceren Caymaz RSS kaynağına abone ol | 09 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  BMW Sauber, Formula 1 takımı. BMW'nin 22 Haziran 2005 tarihinde Sauber takımını satın almasıyla kurulmuştur. Yönetimi BMW'nin eline geçen Sauber takımının adı BMW Sauber F1 Team olarak değişmiştir.

BMW Sauber takımı Münih (Almanya) ve Hinwil (İsviçre) de konuşlanmaktadır. Takımın patronluğunu BMW Motorsporları Direktörü Mario Theissen yapmaktadır.

Teknik Direktörlük görevini ise Sauber takımında da bu görevi yapan Willy Rampf üstlenmiştir.

BMW Sauber, ilk sezonu olan 2006 sezonuna Nick Heidfeld ve Jacques Villeneuve pilot kadrosuyla başladı. Ancak sezonun bitmesine 6 yarış kala eski dünya şampiyonu Jacques Villeneuve yerini takımın test pilotu Robert Kubica'ya bıraktı. BMW Sauber ilk sezonunda 36 puan alıp markalar klasmanında 5. olurken 2 kez de podyuma çıkma başarısı gösterdi.

2007 sezonuna Nick Heidfeld ve Robert Kubica ikilisiyle devam eden BMW Sauber oldukça başarılı bir sezon geçirdi. Henüz 2. senesinde 101 puan toplayarak markalar klasmanında 2. oldu. 2007 sezonunda da 2 kez podyuma çıkmayı başaran BMW Sauber bir sonraki yıl için kendisine yeni bir hedef belirledi. O hedef öndekilerle olan mesafeyi azaltmak ve ilk yarış galibiyetini almaktı. 2008 sezonunda da pilot kadrosunu değiştirmeyen BMW Sauber kendi tarihindeki ilkleri gerçekleştirmeye başladı. Malezya yarışında en hızlı tur zamanı, Bahreyn yarışında pol pozisyonu ve nihayet Kanada yarışında gelen dubleyle birlikte ilk yarış galibiyeti.

2008 sezonuna çok iyi başlayan BMW Sauber sezonun ilerleyen bölümlerinde düşük performanslar gösterdi. F1.08'in dar çalışma aralığı bazı pistlerde sıkıntı yaşamalarına yol açsada 2008 sezonunda 11 kez podyuma çıkmayı başaran BMW Sauber 135 puan topladı ve markalarda 3. oldu. 2009 sezonunda da aynı pilot kadrosuyla devam eden BMW Sauber kurulduğundan beri en kötü sezon başlangıcını yapmıştır. Yağmurlu Malezya yarışında Alman pilotu Nick Heidfeld ile 2. olarak podyuma çıkan takım, aracı geliştirmekte çok yavaş davrandığı için zamanla rakiplerine geçilmiş ve uzun süre puan mücadelesinden uzak kalmıştır. Sezon sonuna doğru aracı geliştirme çabaları meyvesini vermiş ve takım daha iyi performanslar ortaya koymuştur. Brezilya yarışında takımın diğer pilotu Robert Kubica ile gelen 2. lik BMW Sauber takımının Formula 1 yarışlarındaki son podyumu olmuştur. BMW yönetimi sezon içinde Formula 1'den çekileceklerini açıklamış ve takımı eski sahibi Peter Sauber'e devrederek Formula 1 yarışlarından çekilmişlerdir. Son sezonunda BMW Sauber 36 puan toplayarak markalar klasmanında 6. olmuştur. İsviçre merkezli takım Ferrari ile motor alımı konusunda anlaşmış ve önümüzdeki sezonlarda yoluna tekrar Sauber olarak devam edecektir.

Yazar: Ceren Caymaz

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/tarih-makaleleri/bmw-sauber.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Tarih Makaleleri Abone ol: RSS