Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Grip Nasıl 1 Hastalıktır?

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 27 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Grip asıl bi şekilde solunum yollarında yerleşen Influenza A, B ve C virülerinin niçin olduğu, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık birlikte seyreden; toplumda eşdeğer anda 1 epey kişiyi hastalandırıp epey sayıda ölümlere yol açan, kolay yayılabildiğinden bilhassa kış mevsiminde istilalar yapan bulaşıcı 1 hastalıktır.

Grip Virüsünün Özelliklerinden Bahseder misiniz?

Influenza B virüsü epey nadiren istila yapar ve çoğunlukla daha hafif seyreder. C virüsü ise hemen asla istila nedeni olmaz. Grip salgınlarına yol açan virüs asıl bi şekilde Influenza Adır. Bu virüslerin özelliği, epey kolay bulaşabilmesi ve toplumda eşdeğer anda birçok kişiyi birden hastalandırabilmesidir. Virüsün antijenik yapısı epey sık değiştiği için toplumda herhangi 1 dirençle karşılaşmadan hızla yayılabilmekte ve epidemi (bir toplumda görülen salgın) ve pandemilere (dünyada 1 epey toplumda görülen salgın) yol açmaktadır. 9-39 yıllık periyotlarda major antijenik değişim ortaya çıktığından pandemi yapıp 1 epey ülkede eşdeğer anda milyonlarca kişiyi hastalandırmaktadır. 1889dan günümüze en az 5 pandemi yaşanmıştır. 1918-1919 pandemisi sırasında milyarlarca şahıs hastalığa yakalanmış ve yaklaşık 25 milyon şahıs ölmüştür.

Nezle, Soğuk Algınlığı birlikte Grip Arasında Fark Nedir?

Benzer yakınmalarla kendini belli eden yalnız hastalığın daha hafif seyrettiği ve çoğunlukla ayakta atlatılan nezle ve soğuk algınlığından değişik bi şekilde grip, dünya çapında büyük salgınlara, toplu ölümlere, büyük oranda iş gücü kayıplarına yol açabilen ağır 1 hastalıktır.

Grip Nasıl Bulaşır?

Kuşlar, atlar ve domuzlarda da hastalık görülebilmekte ve hastalığı insanlara taşıyabildikleri bildirilmektedir. yalnız, asıl bi şekilde virüsü taşıyan sayrı kişilerin solunum yolu sekresyonlarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılmaktadır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle mektepler, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri gibi kalabalık ve topluca yaşanan ortamlar hastalığın yayılmasında kritik rol oynar.

Grip Salgınları Nasıl Meydana Gelir?

Salgınlardan korunmak toplumda etkin yaşayanlar için epey zordur. istilalar sırasında ilk hecmede çoğunlukla arkadaşlarından mikrobu alan mektep çocukları hastalanmakta bunu izleyen ikinci hecmede ise çocuklarından mikrobu alan erişkinler hastalığa tutulmaktadır. istilalar çoğunlukla 5-7 hafta dolaylarında kendiliğinden sınırlanmaktadır. Kuzey yarım kürede sıklıkla kış aylarında (Kasım-Mart) görülmektedir.

Sidney Gribi, Rus Gribi, Çin Gribi değişik Hastalıklar mıdır?

Bunların tamamı de Influenza A virüsünün niçin olduğu salgınlardır. Hastalığın belirtileri eşdeğer olup yalnızca şiddeti ve yaygınlığı değişmektedir. Bunun nedeni ise virüsün antijenik yapısında meydana gelen değişikliklerdir. Hemen bütün sene oluşan minör değişikliklere ilave bi şekilde 9-39 yıllık periyotlarla major değişimler olmakta ve buna bağlantılı bi şekilde toplumda gribe karşı var olan dirençten etkilenmeyen virüs pandemilere yol açmaktadır. 16 yüzyıldan günümüze on dan çok pandem1i yaşanmıştır. 1918 pandemisi sırasında 25 milyon şahıs ölmüştür. Pandemiye yol açan yepyeni antijenik yapılı virüsün ilk görüldüğü yere izafeten Rus gribi, Çin gribi, Honk Kong gribi, Sidney Gribi şeklinde adlandırma yapılmaktadır.

Hastalık Kimlerde Daha Sık ve Ağır Seyreder?

Sigara, alkol alımı, düzensiz hayat birlikte soğuk maruziyeti hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Bilhassa bebekler, ihtiyarlar, kronik hastalığı olanlarda (kalp hastalığı, astım, kronik bronşit, bronşektazı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, AIDS, kan hastalıkları) ağır seyretmekte ve ölümlere niçin olmaktadır. Direnci yüksek erişkinler için ölüm epey nadirdir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık bulaşmayı takiben 1-3 günde üşüme, titreme, ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ve baş ağrısı, yaygın kas ve mafsal ağrıları, bulantı, genizde dolgunluk ve akıntı, gözlerde yanma kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bulantı, kusma görülebilir.

Bu Belirtiler yalnızca Grip Hastalığında mı Görülür?

Hayır. Nezle, farenjit, anjin, bademcik iltihabı, sinüzit, larenjit, bronşit, zatürree vb gibi 1 epey solunum yolu enfeksiyonları sırasında eşdeğer yakınmalar mümkün.

Benzer Şikayetlere niçin Olan Diğer Hastalıklardan Ayrılması Gerekir mi?

Evet. Bu epey önemlidir. Çünkü tedavi buna göre yapılacaktır. Örneğin: kriptik 1 tonsillit olgusunda penisilin uygulanması elbet lazım iken gripte bunun asla faydası yoktur.

Grip İçin Doktora Gitmeli miyim? Yoksa Evde Kendi Kendime Tedavi mümkün miyim?

Yukarıda sayılan belirtiler ortaya çıktığında öncelikle bunlar gribe bağlantılı mı yoksa diğer hastalıklardan birisi mümkün mi? Bunun anlaşılması için hastanın 1 doktor tarafından değerlendirilmesi elverişli olur. Bu yapılmadığı taktirde arasıra lüzumsuz yere vakit kaybedilmiş ve antibiyoterapiye geç kalınmış olur. Bilhassa belirtilerin şiddetli, ateşin epey yüksek olduğu ve hastanın kapsamlı durumunu bozup, beslenmesini, istirahatini engellediği hallerde ve ateşin 3-4 günlük istirahata rağmen düşmediği veya düştükten 1 2 gün sonraları tekrar yükseldiği durumlarda hekime elbet başvurulmalıdır. ihtiyarlar, yürek, akciğer, böbrek ve şeker hastaları ve vücut direncini bozan diğer süreğen hastalığı olanlar (AIDSliler, kan hastaları vb) ise grip belirtileri başlar başlamaz hekime başvurmalıdırlar.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/saglik-bilgileri-makaleleri/grip-nasil-1-hastaliktir.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Sağlık Bilgileri Makaleleri Abone ol: RSS