Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Antibiyotiklere Rezistans

Ekleyen: Ahmet Polatlı RSS kaynağına abone ol | 16 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Her canlı yaşamını sürdürebilmek için dış etkilerden korunmak zorundadır. Mikroorganizmalarda birer canlı olduklarından bu kurama uymuşlar, birbirini yok etme niteliğinde olan antibiyotiklere direnç mekanizmalarını geliştirmeye başlamışlardır. Bakterilerdeki rezistans 3 şekilde belirir :

1.birtakım bakterilerde belirli antibiyotiklere karşı doğal 1 direnç bulunur. mesela gram negatif bakterileri penisilin, ve diğer birçok bakterileri, antimikotik preparatlar doğal bi şekilde etkileyemezler.

2.Önceden hassas olan bakteriler, antibiyotiklerle karşılaştıkça birbirini koruma mekanizması oluştururlar. Bu da süratli ve yavaş olmak üzere 2 aşamada belirir. süratli direnç kazanan bakterilere koch basili 1 örnektir, 2 3 defa streptomisin birlikte karşılaşan basilde ilaç etkisiz duruma geçer. süratli direnç oluşturan antibiyotikler arasında linkomisin, rifamisin, spektinomisin, pirazinamid misal bi şekilde gösterilebilir. Bakterilerin en geç rezistans kazandıkları antibiyotikler mesela anfoterisin B, nistatin, ristosetin vankomisin vb. gibi antibiyotiklerdir.

3.Rezistans oluşumunda en kritik olgulardan biri de, bu niteliğin taşınması (bulaşıcı rezistans) dır. Dirençli 1 bakterinin bu özelliği genetik bi şekilde kromozomlarla ya da kromozom dışı diğer bakterilere geçebilir. Bulaşıcı rezistans 3 biçimde geçer : a)transformasyon: Parçalanan, eriyen donör hücrelerinin DNAsı alıcı hücreye girer. Gelişmekte olan bakterinin DNAsı da direnme niteliği kazanır. Bu taşınma DNA moleküllerinin tümüyle olmayıp fragmanlar şeklindedir. b)transdüksüyon: Büyük ya da ufak gen parçaları fajlar aracılığı birlikte üremekte olan bakterilere geçirirler. Bu fajların kapsadıkları dirençli nükleik asitler bakterinin ana maddeleri arasında mekan alır. c)Konjugasyon: Bakterinin üremesinde mekan alan seksüel alış veriş sonucudur. Geni oluşturan nesneler 1 hücreden diğerine, plazma bağlantılarıyla aktarma edilir.

Enfeksiyon hastalıklarında antibiyotiklere karşı rezistans görülmesi:

1.Bakterilere faal olan maddeyi inaktive eden ya da parçalayan enzimlerin oluşumu,

2.etkin nakliyat mekanizmasındaki 1 blokaj ya da membran perneabilitesindeki değişiklikler,

3.Antagonist sentezin artması,

4.Bakterinin metabolizmasındaki değişiklikler başta gelen faktörlerdir. Bakterilerde belirli 1 antibiyotiğe karşı olan direnç, kimyasal bina benzerliği ve tesir mekanizması denk bulunan farklı antibiyotiklere karşı da oluşur.

Yazar: Ahmet Polatlı

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/saglik-bilgileri-makaleleri/antibiyotiklere-rezistans.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Sağlık Bilgileri Makaleleri Abone ol: RSS