Pandemi Günlerinde Hobi Edinmek

0 48

Pandemi sürecinde kendinize hobi edinmek ister misiniz? Cevabınız evet ise buyurun makalemize;   Yaşımız kaç olursa olsun yapmaktan hoşlandığımız bir uğraş bulmak hayatımıza yeni bir renk getirecektir. Normal günlerimizde bile üretmek bize iyi gelirken pandemi günlerinde hobi edinmek psikolojk olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

Hobi kelime anlamı olarak boş zamanlarımızı keyifli kılmak adına yapılan uğraşı olarak adlandırılsa da günümüzde özellikle sosyal medyanın da etkisiyle hobilerini meslek haline getiren insanların sayısı da çoğalıyor. Pandemi günlerinde hobi edinmek bu sayede de oldukça popüler hale geldi.

Verimli vakit geçirdiğimizi bilmek bizi ruhen huzura kavuştururken aynı zamanda olumsuz düşüncelerden de uzaklaşmamızı sağlıyor. Üretmek ve bu ürettiklerimizle mutlu olmak tıpkı bir antidepresan gibi geliyor insana. Hele ki yaptıklarımızı sevdiklerimizle paylaştığımızda ya da onlarla ortak hobiler edindiğimizde hissettiğimiz duygular artarak bize dönecek.

Yazımızla size hobi edinmek için ışık tutmaya çalışacağız. Belli mi olur belki sizin de bundan sonra bir hobiniz olur.

Neden Bir Hobim Olmalı

Coronavirüs sebebiyle çok mecbur olmadıkça evden çıkmayı tercih etmediğimiz günlerin sayısı giderek artıyor. Ha bugün ha yarın derken hayat akıp gidiyor ve bu da bizi olduğundan daha tedirgin ve depresif insanlar haline getirdi. Pandemi günlerinde hobi edinmek bu ruh halinden kurtulmamıza tahmin ettiğinizden daha etkili olacak. Ayrıca yapmak zorunda olmadığınız sadece yapmak istediğiniz için yaptığınız bir uğraşınız olduğunu düşünsenize, harika değil mi? Düşünmek bile insana kendini daha iyi hissettiriyor.

Yalnız başınıza ya da ailenizle, çocuklarınızla, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmek kadar huzur verici çok az durum vardır. Hele ki herkesin keyif aldığı bir hobiyi beraber yapması aradaki bağları da bir hayli güçlendirecektir.

   Hobi Edinmek Bana Nasıl Avantaj Sağlar

Öncelikle özsaygımız ve benlik algımız değişir. Böylelikle özgüvenimiz artar. Çünkü yapmaktan keyif aldığımız şey iyi olduğumuz şeydir. Başarılı olduğumuzu görmek de özgüvenimizi yeniler.

Sabırlı ve istikrarlı bir insan olmamıza yardımcı olur. Yeteneklerimizin ortaya çıkması için istikrar göstererek çalışmamız gerekir bu da bizi sebat sahibi bir insan yapar. Öğrenmek için de sabır göstermemiz gerekir.

Zaman kaybını önlerken bizi kötü alışkanlıklardan korur. Vaktimizi zevk aldığımız yeni uğraşımıza ayıracağımız için söz konusu şeylere ayıracak vaktimiz kalmaz.

Pandemi günlerinde hobi edinmek ise bizi günlük yaşamın stresinden kurtarır. Evimizde yapmaktan zevk aldığımız hobilerimiz dışarı çıkma istediğimizi baskılar ve kendimizi daha güvende tutmamızı sağlar.

Daha bunlar gibi bir sürü avantaj sıralayabiliriz ama bu kadarı bile hobi edinmek için yeterli diye düşünüyoruz.

Peki Nasıl Hobi Edineceksiniz

Gün içinde televizyon ve telefonlarınızla boşa geçirdiğiniz zamanınızı düşünür müsünüz? Ne kadar da büyük bir zaman israfı değil mi? Halbuki hayat heyecan verici bir sürü aktivite ile dolu. Hepimiz benzersiz canlılarız ve keyif aldığımız şeyler de birbirinden çok farklı.

Hobi edinmek için öncelikle yapmaktan keyif aldığınız şeyleri düşünün. Nelerden keyif alıyorsunuz ve neyi daha çok yapmayı seviyorsunuz. Bunları düşündüğünüzde birden cevap bulamayabilirsiniz. Aklınıza gelen bazı seçenekler spor yapmak, örgü örmek, yemek yapmak size uygun seçenekler değildir belki de. Siz bunları düşünürken, kedinize uygun bir hobi hayal ederken. Bizler de size pandemi günlerinde hobi edinmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatan bir yazı yazalım😊 Dilerseniz butik kurabiye tarifimize göz atarak zamanınızı değerlendirebilirsiniz

 

Görüşmek dileğiyle….

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.