Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Muavenet-i Milliye

Ekleyen: Oğuz Çelik RSS kaynağına abone ol | 30 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Muavenet-i Milliye Osmanlı Donanmasında 1910-1923 yılları arasında hizmet etmiş bir muhriptir. Çanakkale Savaşı esnasında 12 Mayıs 1915'i 13 Mayıs'a bağlayan gece İngiliz dretnotu HMS Goliath 'ı ustaca gerçekleştirilmiş bir operasyon sonucunda batırmış, bu operasyonun sonuçları savaşın kaderini etkilemiştir.

Bu anlamda Nusret Mayın Gemisi ile savaşta çok kritik bir rol oynamış iki savaş gemisinden biri sayılır. İsmini, donanmanın güçlendirilmesi için kamuoyundan finans sağlanması amacıyla İstanbullu 28 işadamının öncülüğünde kurulmuş ve faaliyetlerini kısa sürede bütün yurda yaymış "Donanma-i Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti"nden (kısa adı "Donanma Cemiyeti") almıştır.

Muavenet-i Milliye bu cemiyet tarafından satın alınmış ilk gemidir.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin Muavenet-i Milliye'den sonra gelen üç gemisine bu ilkinin şerefine Muavenet ismi verilmiştir. Bu gemilerin sonuncusu halen hizmettedir. 1910'da Almanya'dan satın alınan Muavenet-i Milliye'nin gemi komutanlığını 1912'den itibaren kıdemli yüzbaşı Ahmed Saffet yürütmüştür. Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girişinin ilk aylarında Karadeniz operasyonlarından görevlendirilen Muavenet-i Milliye, Çanakkale Savaşı'nın başlamasıyla bu cepheye yönlendirilmiştir.

Yazar: Oğuz Çelik

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/oyun-makaleleri/muavenet-i-milliye.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Oyun Makaleleri Abone ol: RSS