Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Karl Mack von Leiberich

Ekleyen: Meral Apak RSS kaynağına abone ol | 17 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Karl Mack Freiherr von Leiberich, Ulm ve Austerlitz savaşlarında Napoleon orduları karşısında yenilgiye uğrayan Avusturyalı komutan. 1770'te Avusturya süvari alayına katıldı.

Bavyera Veraset Savaşı'nda görev aldı ve 1778'de teğmen oldu. 1785'te soyluluk unvanı aldı. 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı'nda karargahta görevlendirildi.

Fransız Devrimi ve Napoleon Savaşları sırasında önce Felemenk'te çarpıştı. 1797'de komutan yardımcısı olduktan bir yıl sonra Napoli ordusunun komutanlığını üstlendi.

Ama askerlerinin isyanı karşısında Fransız tarafına sığınmak zorunda kaldı. Savaş tutsağı olarak gönderildiği Paris'ten iki yıl sonra kılık değiştirerek kaçtı. Birkaç yıl boyunca kendisine hiçbir görev verilmedi. Sonunda 1804'te levazım birliklerinin başına getirildi ve orduyu Fransa'ya karşı girişilecek yeni bir savaş için hazırlamakla görevlendirildi.

1805'te Bavyera'da Napoleon'a karşı savaşan Avusturya ordusunun komutanlığına getirildi. Ama konumu ve yetkileri açıkça tanımlanmadığından gerekli otoriteyi sağlayamadı. Sonunda önce Ulm'da (15 Ekim), daha sonra da Austerlitz'de (2 Aralık) Fransız ordusu karşısında büyük bir yenilgiye uğradı. Napoleon'un en büyük zaferlerinden biri olan Austerlitz Savaşı'nın ardından askeri mahkemede yargılandı. Şubat 1806'dan Haziran 1807'e değin süren yargılamanın sonucunda rütbesi ve Maria Theresa nişanı geri alınarak 2 yıl hapse mahkum oldu.

1808'de serbest bırakıldı. Napoleon'un kesin bir yenilgiye uğramasının ardından 1819'da yeniden komutan yardımcılığına getirildi ve Maria Theresa nişanı geri verildi.

Yazar: Meral Apak

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/oyun-makaleleri/karl-mack-von-leiberich.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Oyun Makaleleri Abone ol: RSS