Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Donma

Ekleyen: Elif Çınar RSS kaynağına abone ol | 10 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Donma, bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine denir. Donmanın meydana geldiği sıcaklığa da donma sıcaklığı denir. Donma, erimenin tersi olarak da ifade edilebilir.

Örneğin su 0 derecede donar. Donma Sıcaklığı : Sıvı maddenin 76 cm civa basınçı altında sıvı halden katı hale geçtiği sıcaklık derecesidir.

Suyun 76 cm civa basınçı altında donma derecesi 0 C dir. Donma olayı cisimlerin hacimlerinde de bir değişmeye sebeb olur.

Donan cisimlerin hacmi genellikle küçülür. Bizmut, antimon ve su ise donma sırasında genleşirler ve hacimleri büyür. Kışın soğuk havalarda su borularının, otomobil radyatörlerinin, testilerin çatlamasının sebebi, suyun donarken hacminin büyümesidir. Donma noktası, cismin saf olması ile ilgili olduğu gibi, basınç ile de ilgilidir.

Su gibi donma sırasında genleşen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası düşer. Tersine donma sırasında hacmi küçülen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası yükselir.

Yazar: Elif Çınar

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/otomobil-makaleleri/donma.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Otomobil Makaleleri Abone ol: RSS