Koronadan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

0 38

Koronadan korunmak konusu son yıllarda insanlar tarafından en çok araştırılan konular içerinde yer almaktadır. Dünya genelinde pandemi etkisi yaratan ve solunum yollarını olumsuz yönde etkileyerek ölümle sonuçlanabilecek durumlar oluşmasına neden olan bu hastalıktan korunabilmenin bir takım yöntemleri bulunmaktadır.

Korona Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Koronadan korunmak için öncelikli olarak hastalığa dair detaylı olarak bilgi edinmiş olmak gerekmektedir. Son bir yıldır dünya genelinde çok sayıda insanın mustarip olduğu ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalık üst solunum yolunu etkileyerek, akciğerlerin görevini yerine getirmemesine neden olmaktadır. Bu hastalık sonucunda nefes darlığı ve yüksek şiddette solunum yetmezliğine bağlı olarak kişiler hayatını kaybeder.

Korona insan bedeninde ortaya çıktığında, belli başlı belirtilerle kendisini göstermektedir. Bu belirtiler;

  • Ani bir biçimde şiddetlenen yüksek ateş
  • Yoğun baş ağrısı
  • Kas ve kemiklerde oluşan sızılar
  • Kusma ve bulantı
  • Nefes darlığı
  • Ağız kuruluğu
  • Solunum yollarında yaşanan kuruluk hissi
  • Nefes aldıkça hissedilen acı hissi ve hırıltı
  • Mukozanın azalmasına bağlı olarak gözlemlenen kuru öksürük

Koronadan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Koronadan korunmak için, toplum olarak dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmakla birlikte, birey olarak da dikkat etmesi gereken bir takım noktalar da bulunur. Covid 19’dan korunabilmenin temel yolu kişisel hijyene dikkat edilmesidir. Gün içerisinde temas edilen her alanın ve bireyin risk dahilinde olduğu unutulmamalıdır. Özellikle yaşam alanı dışına çıkmak durumunda olan kişilerin, ellerinin hijyenine özen gösterilmesi gerekir. Gün içerisinde eller sık sık yıkanmalı ve kolonya ve dezenfekte amaçlı üretilen sıvılar kullanılmalıdır. Elleri yıkarken ellerin üstü, avuç içleri ve tırnak altları ovalanarak temizlenmeli ve en az 1 dakika eller ovulmalıdır.

Bulaşıcı hastalıkların tamamı için kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu, kişisel karantina önem taşır. Gereksiz durumlarda yaşam alanı dışına çıkılmamalı gerekli olan durumlarda sosyal mesafe mutlaka korunmalıdır. Toplu içerisinde diğer insanlarla yakın temaslar asla kurulmamalı, el ele tutuşulmamalı, selamlaşmalarda dikkat edilmelidir. Bağışıklık kuvvetlendirici besinler tüketilmeli ve bol sıvı alımına dikkat edilmelidir. Bu dönemde güçlü bağışıklık için doğru beslenmeli ve dikkat etmeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.