Kokulu Taş Nasıl Yapılır? İşte Yapımı

0 13

Kokulu taş yapımı aslında düşünüldüğü kadar zor olmayan ve azıcık el becerisiyle üstesinden gelebileceğiniz bir şey. Sizlere daha önce organizasyonlarınızda yapabileceğiniz gıda tarifleri vermiştim. Cakepops, butik kurabiye ve cupecake tarifleriyle yapacağınız partileri renklendirmenin yollarını anlatmıştım. Tariflere üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra misafirlerinizi verebileceğiniz hediyeliklere geldi. İster hediye edin isterseniz çekmecelerinize ya da dolaplarınıza hoş koku vermesi için kullanabilirsiniz. Gelelim kokulu taş yapımı için gerekli malzemelere:

Kokulu Taş için Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz şekle sahip silikon kalıplar
  • Kokulu taş tozu
  • Esans
  • Su
  • Karıştırma kabı

 

(Ben malzemelerimiz kurdelya dan alıyorum aklınızda olsun)

 

Kokulu Taş Yapım Aşamaları

 

Öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Size tavsiyem küçük oranlarda karışım hazırlamanız çünkü bu noktada ilk etapta deneme yanılma yoluyla ilerleyeceğiz. Genel olarak oran 3 ölçü toza 1 ölçü su şeklinde oluyor. Suyu yavaş yavaş eklemekte fayda var. Akıcı bir kıvam elde etmemiz gerekiyor. İçinde asla topak kalmamalı. Kalıba yavaşça dökmelisiniz ve koyunca iyice sallayıp her köşeye ulaşmasını sallamalısınız. İster renkli toz alabilirsiniz isterseniz de beyaz toz alıp siz renklendirebilirsiniz. Boyanın bu işe uygun olduğuna dikkat ederek alın lütfen.

 

Evet şimdi gelelim izleyeceğimiz yola. Öncelikle el yakmayacak sıcaklıkta olan suyumuzla tozumuzu uygun ölçüde karıştırıyoruz. Renk katmak istiyorsak boyamızı ve esansımızı katıyoruz. Boyayı istediğiniz renk tonuna göre ayarlayabilirsiniz. Esansı ise kokunun yoğunluğuna göre ayarlayın. Burada tercihler tamamen size kalmış. Akışkan ve topak olmayan toz karışımımızı ip gibi akıtarak kalıba dolduruyoruz. Elimizle sallayıp iyice oturmasını sağlıyoruz. Kalıba dökme işlemimiz bittikten sonra sıra geldi kurumasını beklemeye. Küçük bir kalıpsa 15-30 dk arasından kuruma gerçekleşir. Büyük kalıplarda kuruma işlemi daha uzun sürer. Üzerine dokunduğunuzda nem hissetmiyorsanız kalıbınızdan çıkarabilirsiniz.

 

Yaptığınız kokulu taşın arkasına mıknatıs yapıştırarak magnet haline getirebilirsiniz. Ya da üstü delikli bir kalıp tercih ederek kurdele yardımıyla dolabınıza asabilirsiniz. Yapım aşamalarını anlatmak benden nasıl kullanacağınızı belirlemek sizden. Yaratıcılığınızı serbest bırakın. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle😊

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.