Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Suna Kan

Ekleyen: Mustafa Kemal Saban RSS kaynağına abone ol | 05 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Suna Kan,. Türk keman virtüözü. Suna Kan, müziğe 5 yaşında babasından keman dersi alarak başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Lico Amar gözetiminde eğitim gören sanatçı, devlet tarafından 1949'da özel bir yasaylaFransa'ya gönderilip, Paris Konservatuvarı'nı birincilikle bitirdi.

Türkiye'de ve uluslararası alanlarda birçok başarı elde etti. Piyanist Ferhunde Erkin'le kurduğu keman-piyano ikilisi ile yurdun pek çok yerinde oda müziği konserleri ve resitaller verdi.

Şu anda Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Ankara Oda Orkestrası'nın kurucusu ve başkemancısı olan Suna Kan, 1971'de Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1996 yılında Sevda Cenap And Vakfı Onur Altın Madalyasını aldı. 1997 yılında Müşerref Hekimoğlu'nun yazdığı "Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman" adlı kitap Sevda Cenap And Vakfı tarafından yayınlandı.

Yazar: Mustafa Kemal Saban

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kitap-makaleleri/suna-kan.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kitap Makaleleri Abone ol: RSS