Kist Ağrısı İçin Ne Yapmak Gerekir?

0 29

 Kist ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı gün yüzüne çıkar. Bu sebeple kist ağrısı için ne yapmak gerekir ; ilk öncelikle hastalığın hangi kısımda bulunduğunu bilmek ve teşhis etmek gerekiyor. İlerleyen zamanlarda sizin başınıza dert açmasını istemiyorsanız kontrol altında tutmak zorundasınız. Fakat uzun süre incelendikten sonra bir farklılık göstermeyen bu kistler küçülmezse ve kanser için büyük bir tehdit oluşturursa bunun için o kistin vücuttan çıkartılması adına operasyon gerçekleşebilir. Adet düzensizliği ve çeşitli sebepler gösteren bu kistler için doğum kontrol haplarının iyi geldiği söyleniyor. Sizler bu doğum kontrol haplarını alsanız da bir farklılık gözükmediği takdirde bir doktora başvurmanızı öneririz.

Kist Ağrısı Ortaya Çıkma Sebepleri Nelerdir?


Kist ağrısı ortaya çıkma sebepleri
arasında birçok etki bulunabilir. Örneğin akne veya tüylenme gibi birtakım belirtiler söz konusudur. Buna göre belirli incelemeler yapılmalıdır.  Hatta bu kistler bazen hiçbir etken gözetmeksizin kendi kendine de oluşabilir. Kist oluşum sebeplerinden bahsedersek bunlar; Kronik enfeksiyon ve iltihaplanmalar, genetik etmenler, hormonal düzensizlik, bazı hastalıklar olabilir. Kistler özellikle yumurtalık ve rahim kısmında adet düzensizliği ile ortaya çıkar. Öncelikle bir doktora gözükmeniz ve sizin için bir muayene yapılması şart. Sonrasında belirlene hastalık üzerine tedavi uygulanmalıdır.

Kistlerin Çeşitleri Nelerdir?

Kist ağrısı oluşumunda birçok kist çeşidi vardır. Sizin için kist çeşitleri nelerdir bunları derledik.
Yumurtalık ve rahim kistleri: Bu tür kistler için öncelikle ilaç tedavisi önerilir. Eğer bu ilaç sonucunda kendiliğinden iyileşmez ise hekim yardımıyla bulunduğu yerden çıkartılır.
Meme kistleri: Memede oluşan kistler kendini göğüs ağrısı ile belli edebilir. Bu kişiye göre farklılık gösterir. Memede kist olduğu takdirde iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu tespit edilir.
Böbrek kistleri: Burada tespit edilen kistler oluşumu sebebiyle kansere çok büyük ölçüde katkı sağlar. Sizler bir belirti olduğu takdirde direkt olarak bir doktora başvurmalısınız.
Beyin kistleri: Doğuştan gelen veya sonradan oluşan olarak farklılık gösterir. Çeşitli şekilde tedavi uygulanabilir.
Deri altı ve deri üstü kistleri: Deri üstünde olan kistler gözle görülmesi sebebiyle kolayca tespit edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.