Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Kimyasal element

Ekleyen: Recep Kaya RSS kaynağına abone ol | 28 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Kimyasal Element doğal ve saf olarak tek atom içeren atom numarası, kütlesi ve kendine has özellikleri olan ve kendine ait çekirdeği ve elektron yörüngeleri bulunan maddelerdir.

Ayrıca bu terim aynı proton sayılarına sahip özdeş atomlar için de kullanılır. Basit örnekler olarak; demir, bakır, gümüş, altın, hidrojen, karbon, azot ve oksijen verilebilir.

Toplamda, 118 adet element bulunmuştur ayrıca 94 tanesi Dünya üzerinde doğal olarak bulunmaktadır.

80 adet element sabit izotopa sahiptir ki atom numarası 43 ve 61 dışında atom numarası 1'den 82'ye kadar olan tüm atomlardır. Atom numarası 83 ve daha fazlası olan atomlar kesinlikle sabit değildirler ve radyoaktif özellikleri vardır. The elements from atomic number 83 to 94 have no stable nuclei, but are nevertheless found in nature, either surviving as remnants of the primordial stellar nucleosynthesis that produced the elements in the solar system, or else produced as short-lived daughter-isotopes through the natural decay of uranium and thorium.

All chemical matter consists of these elements. New elements of higher atomic number are discovered from time to time, as products of artificial nuclear reactions.

Yazar: Recep Kaya

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kimya-makaleleri/kimyasal-element.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kimya Makaleleri Abone ol: RSS