Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

John William Draper

Ekleyen: İzzet Beylik RSS kaynağına abone ol | 04 Mart 2019 | Gösterim:
loading
 
  John William Draper ABD'li bilim adamı, filozof, hekim, tarihçi, kimyager ve fotoğrafçı. New York Üniversitesi Tıp Okulu'nun (New York University Medical School) kurucularındandır.

1876 ile 1877 yılları arasında Amerikan Kimya Topluluğu'nun (American Chemical Society) ilk başkanı olarak yapmıştır.

Fotokimya dalında önemli araştırmalara imza atmış olan Draper, Louis Daguerre'nin işlemlerine yaptığı katkılar ve geliştirmeler (1839) sonucu portre fotoğrafçılığını olanaklı kılmıştır.

Çeşitli eserler de yazan Draper, Kimya (1846), Doğa Felsefesi (1847), Fizyoloji (1866) üzerine ders kitapları yazmış, radyant enerji üzerine Bilimsel Hatıralar (1878) yayımlamıştır. Ayrıca astrofotoğrafçılık (astrofotoğrafi) dalının da öncüsüdür; 1840 Ay'ın çeşitli özelliklerini gösteren ilk Ay fotoğrafını çekmiştir.

Daha sonra 1843'te görülebilir spektrumdaki yeni Ay özellikleri gösteren dagerreyotipiler üretti. 1850 yılında ise foto-mikrograflar yapmaktaydı ki bunların üretimiyle delikanlı oğlu Henry'yi de ilişkilendirmiştir. 1842'de sadece emilen ışık ışınlarının kimyasal değişime sebep olabileceğini öne sürmüştür. Bu fikri daha önce 1817 yılında öne sürmüş fakat pek bilinmeyen bir bir başka isim de Theodor Grotthuss'tu ki daha sonra bu önerme Grotthuss-Draper kanunu adıyla anılmıştır.

Yazar: İzzet Beylik

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kimya-makaleleri/john-william-draper.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kimya Makaleleri Abone ol: RSS