Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Walt Frazier

Ekleyen: Özcan Ateş RSS kaynağına abone ol | 26 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Walter "Clyde" Frazier basketbol ligi NBA'de forma giymiş emekli ABD'li profesyonel basketbolcudur. Sahaya hakimiyeti, sürati ve pozisyonuna göre fiziksel özellikleri ile NBA tarihinin en iyi oyun kurucu oyuncularından biri kabul edilmektedir.

Oynadığı dönemde New York Knicks'e 1970 ve 1973 yıllarında, takım tarihinin iki şampiyonluğunu kazandıran oyunculardan biri olmuştur.

1987 yılında sadece çok özellikli basketbol kişilerinin girdiği Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Müzesi'ne girmiştir.

Walt Frazier, basketbolu bıraktıktan sonra yorumculuğa başlamıştır ve Knicks maçlarında yaptığı renkli yorumları ile dikkat çekmiştir. Walt Frazier'in giydiği #10 numaralı forma 15 Aralık 1979 tarihinde emekliye ayrılarak salona asılmıştır. 1987 yılında, Pete Maravich ve Rick Barry ile birlikte Naismith Memorial Basketball Hall of Fame'e girmiş; 1996 yılında ise NBA's 50th Anniversary All-Time Team kadrosuna seçilmiştir.

Yedi kez All-Star seçilmiş, 1975 NBA All-Star Maçı'nda MVP ödülünün sahibi olmuştur. Bunların dışında, dört kez All-NBA First Team kadrosuna seçilmiş, iki kez All-NBA ikinci beşe, yedi kez ise All-Defensive ilk beş arasında yer almıştır. Oynadığı dönemde Knicks'in en çok maça çıkma (759), en çok dakika oynama (28,995), en çok saha içi şut denemesi (11,669), en çok saha içi başarılı şut (5,736), serbest atış (4,017), başarılı serbest atış (3,145), asist (4,791) ve sayı (14,617) rekorlarını kırmıştır.

Pivot Patrick Ewing sonradan sırayla bu rekorları geçmiştir ancak Frazier'in asist rekoru halen durmaktadır.

Yazar: Özcan Ateş

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kaza-makaleleri/walt-frazier.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kaza Makaleleri Abone ol: RSS