Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Takuma Sato

Ekleyen: Mustafa Kemal Saban RSS kaynağına abone ol | 21 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Takuma Sato Japon asıllı Formula Bir otomobil yarışcısıdır. Sato yarışmaya 1996'da başladı. Japon pilot kendisine bir kart alabilmek için para biriktirmeye başladı ve Honda okuluna kabul edildi ve Sato'nun yükselişi başladı.

Honda kendisini destekledi ve 1998'de All Japan Formula three Championship'de yüksek maaşla yarışmasını sağladı.

Ancak o bu fırsatı değerlendirmektense Avrupaya gitmeyi tercih etti. Diamond racing takımı ile Formula Vauxhall serisinde yarıştıktan sonra Formula Opel serisine geçti.1999'da ilk kez bir tam sezonda yarışan Sato ilk kez bir tam sezonda yarışan Sato FOMULA OPEL EUROSERİES'i 6.

sırada bitirdi. Aynı zamanda British F3 Championship serisinin son bir kaç yarışında yarıştı. Carlin Motorsport'tan B notu alan Sato 2000 yılında A notu almayı başardı ve seriyide 3.

sırada bitirdi. F1 ile ilk tanışması BAR ve Jordan adına yaptığı testler ile oldu. BAR takımı ile 2001 yılı için test pilotluğu sözleşmesi yaptı.F3'de devam eden Sato 13 yarışın 12'sini kazanarak Şampiyon oldu. Ayrıca Marlboro Masters serisinde Zandvoord ve Macau'da galibiyet aldı.2002 yılında Jordan ile kontrat yapan Sato,Giancarlo Fisichella'nın takım arkadaşı oldu. Sezonu Suzuka'daki 5. liğiyle bitirdi.2003 sezonuna Honda'nın test pilotu olarak girdi Villeneuve'nin son yarışta ayrılmasıyla takıma o katıldı ve altıncı oldu 2004 sezonunda sekızıncı oldu ve bırkezde podyuma cıktı.2005 sezonunda sadece 1 puan aldı ve takımı 2006 ıcın onu bıraktı o da 2006 da Super Aguri F1 le devam etti takımının 6 Mayıs 2008 tarıhınde çekilmesiyle boşta kaldı.

Yazar: Mustafa Kemal Saban

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kaza-makaleleri/takuma-sato.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kaza Makaleleri Abone ol: RSS