Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Çamlıdere, Ankara

Ekleyen: Ahmet Yıldız RSS kaynağına abone ol | 18 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  Çamlıdere Ankara'nın kuzeybatısında yer almakta, güneyden Güdül, doğu ve kuzeyden Kızılcahamam, batıdan Gerede ve Beypazarı ilçeleri ile çevrilidir.

Ankara şehir merkezine uzaklığı : 99 km İlçe 1953 yılına kadar Kızılcahamam İlçesine bağlı bucak olarak kalmış, 02.12.1953 tarihinde 6191 sayılı kanunla ilçe statüsünü kazanmıştır.

Çamlıdere İlçesinin tarihçesi hakkında kesin bir bilgiye dayanan herhangi bir kaynak mevcut değil ise de, ilçede Selçuklu dönemine ait Peçenek Beldesinde bir Camii bulunmakta, Peçenek, Ozmuş, Yahşihan, Dağkuzören gibi bazı köy isimleri de Selçuklu beylerinin isimlerini taşımakta ve yer yer Selçuklu Dönemine ait kalıntılara rastlanılmaktadır.

Bunun yanı sıra Bizans Dönemine ait mezar ve yerleşim yerleri gibi kalıntılara da rastlanmaktadır.

Ayrıca Çamlıdere ilçe merkezine Muhammed'in manevi evladı Ömer-ül Faruk'un dördüncü soyundan gelen Şeyh Ali Semerkandi'ye ait türbe bulunmaktadır. Söz konusu türbe yurdumuzun her bölgesinden gelen vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. İlçede her yıl genelde Temmuz ayı içerisinde DOĞA FESTİVALİ yapılmaktadır bu doğa festivalinde bazı eğlenceler düzenlenmektedir bunlarYağlı Güreş, Müzik Şöleni, Sinsin Oyunlarıdır. İlçede türbesi bulunan Şeyh Ali Semerkandi'yi anma gününün yer aldığı geleneksel 'Çamlıdere Aluç Dağı Festivali' düzenlenmektedir.

Çamlıdere, doğal güzellikleri ve ormanları ile de tanınmış bir ilçedir. Çamkoru mesire alanı ve Benli Yaylası ilçe sınırları içinde bulunmaktadır.

Yazar: Ahmet Yıldız

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kaza-makaleleri/camlidere-ankara.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kaza Makaleleri Abone ol: RSS