Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

0 20

Kısıtlı imkanlarla evimizde kaşar peyniri nasıl yapılır? Türk mutfaklarında sabah kahvaltıları büyük bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise uzunca muhabbetlerin geçtiği, çeşit çeşit yiyecekler ile gözlerin doyduğu ve günün ilk saatlerini güzel bir şekilde geçirmek isteyenler için önemli olmasıdır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan peynirlerden biri olan kaşar peyniri nasıl yapılır? Evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Doğal ve peynir masraflarını yarı yarıya düşüren bu tarif her evin ekonomisinin kurtarıcısı olmaktadır.

Kaşar Peyniri Yapımı için Gerekli Olan Malzemeler

Kaşar peyniri yapmak için her yerde bulunacak 3 adet malzeme vardır. Bu 3 adet ana malzeme ise şunlardan oluşmaktadır;

-6 kg süt (Mümkünse taze inek sütü.)

-1,5 çay kaşığı peynir mayası (Marketten veya şarküteri satan dükkanlardan alınabilir.)

-2 yemek kaşığı kaya tuzu

-Tencere

-Tahta kaşık

-Süzgeç

Doğal Kaşar Peyniri Yapımı Tarifi

Kaşar peyniri nasıl yapılır, Malzemeler tamamlandıktan sonra 6 kg süt bir tencerenin içerisinde kısık ateşte kaynatılır. Süt kaynatıldıktan sonra ise 35 dereceye gelinceye kadar soğuması için bekletilir. Soğuyan sütün içerisine 1,5 çay kaşığı peynir mayası eklenerek tahta kaşık ile güzelce karıştırılır. Daha sonrasında sütün bulunduğu tencerenin kapağı kapatılarak 1,5 saat mayalandırılmaya bırakılır. İstenilen süre geçtikten sonra ise kapak açılıp küçük parmak batırılır ve yoğurttan daha koyu bir kıvam olduğunda küp küp kesilir.

Derin bir tencerenin içerisine yarısına gelecek şekilde su doldurulur. Daha sonrasında ise su 75 derece sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtılır ve suyun içerisinde kesilen peynir küpleri eklenir. Tencerenin içerisinde tahta kaşık yardımı ile hepsi ezilerek birleştirilir ve tek bir kalıp haline getirilir. Oluşturulan kalıp büyük bir süzgece alınarak soğuması ve sularının süzülmesi beklenir. Fazla suyu aktıktan sonra ise peynirler saklanacak olan yuvarlak kaplara yerleştirilir. Daha sonrasında ise 3 veya 4 saat peynir dinlenmeye bırakılır. İstenilen süre geçtikten sonra ise evde doğal olarak hazırlanan kaşar peyniri tamamlanmış olunur. Kahvaltılarda, tostlarda, yemeklerde ve pidelerde afiyetle yenilebilir. Saklanması ise streç filme sarılarak buzdolabında havasız bir şekilde saklanır. Böylelikle hem yumuşak hem de taze bir kaşar peynirine sahip olunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.