Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

II. Gordian

Ekleyen: Sait Budak RSS kaynağına abone ol | 05 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus, 238 yılında II. Gordian adıyla tahta çıkan ve 19 Mart - 9 Nisan 238 arasında sadece 20 gün yönetimde kalan Roma İmparatoru.

Gordian, aynı adı taşıyan Marcus Antonius Gordianus, yani İmparator I. Gordian ve adı bilinmeyen bir kadının oğludur.

Antonia Gordiana adında İmparator III. Gordian'ın annesi bir kız kardeşi vardır. Roma imparatorlarının resmi tarihi, Gordian'ların sadece erken dönem kariyerleriyle ilgili bilgi verir.

Ölümüyle onurlandırılan hatırasından sonra, hakkındaki bilgiler tartışılabilir ve ispatlanmamıştır. Kaynaklara göre Gordian, İmparator Elagabalus'un yönetiminde quaestor ve İmparator Alexander Severus yönetiminde praetor ve suffect konsül olarak görev yapmıştır. 237'de Gordian babasının komutasında vali olarak Afrika'ya gitti 235'in başlarında, İmparator Alexander Severus ve annesi Julia Mamaea Germania Inferior eyaletinde isyancı birlikler tarafından öldürüldüler.

İsyanın lideri Maximinus Thrax, meşhur geçmişine ve Senato'nun hoşnutsuzluğuna rağmen imparator oldu. Yerel politikacıların teşvikiyle Gordian'ın babası 238'de Maximinus'a karşı isyan başlattı ve 22 Mart'ta Augustus ünvanını aldı. Gordian I'in ilerlemiş yaşı nedeniyle, genç Gordian İmparatorluk yönetimine alındı ve o da Augustus olarak selamlandı. Baba ve oğulun talepleri senato'da ve bir çok eyalette Maximinus'un kötü şöhreti yüzünden kabul gördü.

Muhalefet komşu eyalet Numidia'dan geldi. Numidia valisi ve Maximinus Thrax'ın sadık destekçisi Capelianus, eski imparator için müttefikliğini yeniledi ve sadece III Augusta lejyonun ve kıdemli askerlerin bulunduğu Afrika'ya davet etti. II. Gordian, milis ordusunun başı olarak eğitimsiz askerleriyle 238 Kartaca Savaşı'nı kaybetti ve öldürüldü, Gordian I kendini asarak intihar etti. Maximinus Thrax'a karşı ilk isyan başarısızdı ancak 238'in sonunda II. Gordian'ın yeğeni III. Gordian olarak tüm Roma dünyasında İmparator olarak tanınacaktı.

Yazar: Sait Budak

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kadin-makaleleri/ii-gordian.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kadın Makaleleri Abone ol: RSS