Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Gaston Lachaise

Ekleyen: Mehmet Yeniköy RSS kaynağına abone ol | 10 Ocak 2019 | Gösterim:
loading
 
  


Gaston Lachaise, Fransız asıllı ABD'li figüratif heykelci. Büyük boyutlu çıplak kadın heykelleriyle tanınır. Bir marangozun oğluydu. 13 yaşındayken girdiği zanaat okulunda çeşitli dekoratif sanat tekniklerini öğrendi.

1898'de Güzel Sanatlar Yüksekokuluna girdi ve kendisi gibi heykelcilik eğitimi gören Charles Despiau'yla tanıştı.

Başlangıçta Rene Lalique için art nouveau üslubunda dekoratif eşya tasarımları yaptı.

Karısı Amerikalı olduğundan 1906'da ABD'ye göç etti. Bir süre Boston'da askeri anıtlar yapan akademik heykelci Henry Hudson Kitson'ın yanında çalıştıktan sonra 1912'de New York'a giderek heykelci Paul Manship ile birlikte çalışmaya başladı. En ünlü yapıtı olan Ayakta Duran Kadın, Lachaise'in iri göğüslü ve kalçalı çıplak kadın tipinin tipik bir örneğidir.

ABD'deki birçok müzede bu heykelin tunç dökümleri bulunur; New York kentindeki Modern Sanat Müzesi'nde de 1932 tarihli bir uyarlaması vardır. Lachaise ayrıca iyi bir portre heykelcisi olarak tanınır. John Martin, Marianne Moore ve E. E. Cummings gibi birçok ünlüün büstünü yapmıştır.

Yazar: Mehmet Yeniköy

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kadin-makaleleri/gaston-lachaise.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kadın Makaleleri Abone ol: RSS