Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Bir Bisikletlinin Ölümü

Ekleyen: Meral Apak RSS kaynağına abone ol | 20 Şubat 2019 | Gösterim:
loading
 
  Bir Bisikletlinin Ölümü 1955 İspanya - İtalya ortak yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Muerte de un Ciclista olan film uluslararası festivallerde Death of a Cyclist adıyla gösterime sunulmuştur.

Çevrildikten üç yıl sonra ABD'de gösterim şansı bulan film, bu ülke sinemalarında "Age of Infidelity" (İhanet Çağı) adıyla gösterilmiştir.

Senaryosunu Luis Fernando de Igoa'nın bir kısa hikayesinden Juan Antonio Bardem'in yazıp yönettiği filmin başlıca rollerinde Lucia Bose, Alberto Closas, Bruna Corru00E0, Carlos Casaravilla ve Otello Toso oynamışlardır.

Filmin olağanüstü güzellikteki siyah beyaz görüntülerini Alfredo Fraile çekmiştir. Cannes ve Berlin Film festivallerinde jüri üyeliği de yapmış olan yönetmen Juan Antonio Bardem, tanınmış aktör Javier Bardem'in amcasıdır.

Ömrü boyunca Komünist Partisi'nin bir üyesi olarak kalmış olan Juan Antonio Bardem (1922 - 2002), İspanyol sinemasının uluslararası alanda tanınmasında öncü bir rol oynamıştır. Otomobille ıssız bir taşra yolunda seyrederken bir bisikletliye çarpan üst sınıftan bir çiftin, yasak ilişkilerinin ortaya çıkabileceğinden çekinerek yaralı adama yardım etmeden oradan uzaklaşıp onu ölüme terketmeleri ve bunu takip eden günlerde bir yandan pişmanlık duyguları ile kıvranırken, diğer yandan da bir tanıdıklarının şantajları ile hayatlarının altüst olması anlatılmaktadır.

Sosyetedeki gönül ilişkilerini ele alışı açısından Bardem'in bu filmi Jean Renoir'ın Oyunun Kuralı filminin İspanyol versiyonu gibi durmaktadır. Aynı zamanda İspanya'da fakirlerle zenginlerin yaşam tarzları arasındaki büyük uçuruma da dikkati çeken ve büyük ölçüde İtalyan Yeni Gerçekçiliği' nden etkilenmiş olan "Bir Bisikletlinin Ölümü" filminin çekimleri, baskıcı Franco rejimi sırasında büyük güçlüklerle gerçekleştirilmiştir. Örneğin rejimin sansür kurulu, zina yapan bir kadının filmin sonunda mutlaka cezasını bulması ve trajik bir şekilde ölmesi gerektiğinde ısrar ediyordu. 9 Mayıs 1955'te filmin ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali'nde Juan Antonio Bardem'e "Uluslararası Film Eleştirmenleri Ödülü" verildi. Yönetmen Bardem bu ödülünü almaya Fransa'ya gidemedi, çünkü o sırada politik nedenlerle Franco tarafından hapse attırılmıştı.

Yazar: Meral Apak

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/kadin-makaleleri/bir-bisikletlinin-olumu.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Kadın Makaleleri Abone ol: RSS