Hamilelikte Yapılacak Olan Egzersizler Nelerdir?

0 12

Hamilelik döneminde doktorlar birçok egzersiz tavsiye etmektedir. Bunun sebebi ise hem bebeğin daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinden hem de annenin daha sağlıklı bir doğum geçirmesini sağlamaktadır. Bunun için ise birçok egzersiz bulunmaktadır. Hamilelikte yapılacak olan egzersizler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Bel ve sırt ağrılarının daha azalması için hamile pilatesi

-Yüzme (Doğum esnasında kasların güçlenmesinden dolayı daha ağrısız geçmesine yardımcı olacaktır.)

-Dans etmek (Enerjinizi ve moralinizi yüksek tutacağı için pozitif bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.)

-Hamile Yogası (Bedeninizin ve nefesinizin doğru ve uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle doğum esnasında daha rahat doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.)

-Diz çökmek veya spor terimi ile squat (bu tarz hareketler hem bacak hem de kalçalarınızda bulunan kasları geliştirmesinden dolayı daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmeye yardımcı olacaktır.)

Hamileyken Ne Kadar Egzersiz Yapılmalıdır?

Hamilelikte yapılacak olan egzersizler hamilelik dönemini ve doğum öncesi-sonrası kapsayan dönemlerin daha sağlıklı ve kolay geçmesi için önemlidir. Ne kadar sağlıklı olsa da her egzersiz her dönemde yapılmaması gerekmektedir. Genel bir durumda ise en az 30 dakika hafif ve bebeği sıkmayacak olan egzersizler yapmanın hem anne hem de çocuk sağlığına önemli katkılarda bulunduğu bir gerçektir.

Egzersizler doktor kontrolünde ve onların belirledikleri aralara göre yapılması gerekmektedir. Belirlenen süreler ise genellikle (hamilelik veya çocuk ile ilgili bir sorun olmaması durumunda) haftanın 7 günü yerine 4 veya 5 gün yapılması ve daha sonrasında vücudun dinlendirilmesi olarak yapılmaktadır. Bu durum anne veya çocuğun durumuna göre değişkenlik gösterir.

Hamilelikte yapılacak olan egzersizler arasında hamilelerin en çok tercih ettikleri yöntem ile nefes egzersizleri ve pilates olmaktadır. Bunun en temel sebebi ise doğumu hızlandırması ve doğum esnasında çalışan pelvis kaslarının daha güçlü olmasını sağlamasıdır. Nefes egzersizi, yürüyüş, hamile yogası veya squat gibi doğru bir şekilde yapılan egzersizler ise hamileliğin daha kolay geçtiğini bilimsel olarak ortaya koymuştur. Bu egzersizler yapılırken su tüketimine ve bebeği karında sıkıştırmayan bol kıyafetler giyilmesine önem verilmelidir. Böylelikle daha rahat ve sağlıklı bir şekilde egzersiz yapılmaktadır. Uzun soluklu olan bu süreç hamilelikten sonrada devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.