Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

0 21

Hamilelikte cinsel ilişki hem psikolojik hem de fizyolojik değişimlerden dolayı genellikle kadınlar tarafından çekinerek yaklaşılan bir durumdur. Ancak cinsel ilişki esnasında çocuğa zarar gelmesi gibi bir durum bilimsel olarak şu ana kadar kanıtlanmamıştır.

Hamilelik esnasında fizyolojik olarak kadın hormonlarının daha fazla salgılanmasından dolayı cinsel isteklerde artış ortaya çıkmaktadır. Ancak bu süreçte rahim ağzının büyümesinden dolayı tam bir cinsel ilişki hali olmamaktadır. Bu yüzden de zaman zaman kadınlar ağrı ve acı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi zamanlarda ise eşlerinin anlayış ile karşılayarak hamile kadınların yanında olmaları ve onlara destek olmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaç Haftaya Kadar Devam Edebilir?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğin ve annenin sağlığında hiçbir sorun olmaması durumunda doğuma 4 hafta kalana kadar sıkıntısız bir şekilde devam edebilmektedir. Ancak doğuma 4 hafta kala  cinsel  ilişki erken doğuma sebep olabileceği için önerilmemektedir. Bunun sebebi ise cinsel ilişki esnasında erkeğin ejakulasyon sıvısı içinde prostaglandin denen lipid bir bileşenin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bileşen ise rahim içi kasılmaların ortaya çıkabileceği ve ne yazık ki doğumun daha erken başlamasına sebep olabilecektir. Bu yüzden de önerilmemektedir.

Cinsel ilişki için en doğru zamanı ise doktor ile danışarak öğrenilmesi gerekmektedir. Çünkü bu durum bebek ve anne sağlığını en yakından takip eden kişinin uzman bir doktor olmasından kaynaklanmaktadır.

Hangi Durumda Cinsel İlişkiden Kaçınılması Gerekmektedir?

Hamilelikte cinsel ilişki bebek ve annede herhangi bir sağlık durumu olmaması durumunda son 4 haftaya kadar devam edebilmektedir. Ancak düşük öyküsü bulunan veya bir önceki gebeliğinde erken doğum yapan bir kişinin ilk 2 ay boyunca cinselliği kısıtlanmaktadır. Vajinal kanama, düşük tehlikesi veya erken doğum riski olan gebe kadınlarda ise cinsel ilişki hamilelik esnasında ve doğumdan belli bir süre boyunca yasaklanmaktadır. Böylelikle hem anne sağlığı hem de bebek sağlığına dikkat edilmektedir.

Hamilelik durumunda kadında veya erkekte herhangi bir genital enfeksiyon olması durumunda ise tedavi süreci bitmeden cinsel ilişkiye izin verilmemektedir. Çünkü enfeksiyonların bebek sağlığına büyük oranda etkisi bulunmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.