Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0 30

Hamilelikte beslenme hem bebeğin hem de annenin sağlığı için oldukça önemli bir konu olmaktadır. Hamilelik esnasında bir kadın normal şartlarda 7 ile 15 kilo arasında gelişim göstermektedir. Ancak alınan bu kiloların miktarı yerine beslenme esnasında bebeğin bu kilolardan ne kadar faydalandığı önem arz etmektedir. Bu yüzden de kalorisi fazla ancak besin değeri düşük ürünler tüketilmemesi gerekmektedir. Böylelikle hem bebek hem de anne sağlığı riske atılmaması gerekmektedir.

Hamilelik esnasında rahim içerisinde bir bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için yüksek proteinli ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Proteinler arasında ise yumurta, süt, tavuk ve yoğurt gibi ürünler olmaktadır. Bu gibi ürünler hem bebeğin daha sağlıklı gelişmesine hem de annenin doğru bir beslenme programına sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte beslenme esnasında proteinli yiyeceklerin yanı sıra zihinsel gelişiminin sağlıklı olması için ise folik asit miktarları yüksek olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinler ise ceviz, ıspanak, kuru fasulye ve buğday gibi ürünler olmaktadır.

Kemik gelişimi bir bebek için oldukça önemlidir. Bu yüzden de annelerin bu gelişimin doğru bir şekilde tamamlanması için süt ve süt ürünlerini sıklıkla tüketmesi gerekmektedir. Böylelikle içinde bulunan kalsiyumlar ile kemiklerin gelişimi daha iyi sağlanmaktadır.

Bir annenin çinko oranı yüksek olan besinleri tüketmemesi genellikle büyüme yetersizliği veya ölü doğum gibi anormal durumlar ile karşı karşıya kalınmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de hamile kadınların beslenme programlarında mutlaka ceviz, badem, bulgur, peynir ve buğday gibi besinlere yer vermesi gerekmektedir.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Hamilelik esnasında anne ne kadar sağlıklı olursa bebek de bir o kadar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir. Bu yüzden de sağlıklı bir beslenme oldukça önemlidir. Ancak birçok anne bilmeden hamilelik esnasında tüketilmemesi gereken ürünleri tüketmektedir. Hamilelik esnasında hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için tüketilmemesi gereken besinler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Az pişmiş yumurta

-Pastorize olmayan süt ve süt ürünlerinin hepsi

-Çiğ veya az pişmiş kırmızı et, balık veya tavuk eti

-Sakatatlar

-Konserve Gıdalar

-Alkol

-Sigara

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.