Güçlü Bağışıklık Sistemi Nasıl Olur?

0 41

 Güçlü bağışıklık sistemi, vücudun dengede olması ve aktif bir şekilde çalışmasıyla yakından ilgilidir. Burada dikkatli olunması gereken önemli bir nokta vardır ki o da fazla aktif bir bağışıklık sisteminin de sanıldığı kadar iyi olmadığıdır. Çünkü bu sefer de aşırı güçlü bağışıklık sistemi kendi dokularına karşı saldırıya geçer. Hatta bazı durumlarda bu durum çok tehlikeli olabilir. Bu noktada sağlam bünye ve güçlü bağışıklık sistemi dengesini iyi sağlamak gerekir. Önemli olan soru ise şudur: Bunu nasıl sağlayacağız?

Üzerinde durulması gereken ve son yıllarda sürekli duyduğumuz ilk adım fazla karbonhidrat tüketiminin önüne geçmektir. Aşırı karbonhidrat tüketmek bilindiği üzere kan şekeri dengemizi alt üst eder bu da insülin direncimizi artırır. Basit karbonhidratları vücudumuz şeker olarak algılar. Bu bizi ileriki yıllarda diyabet hastası yapabilir. Bu bağlamda ilk kuralımız sağlam bünye, güçlü bağışıklık sistemi için karbonhidrattan uzaklaşmalıyız.

İkinci kuralımız paketli gıdalardan uzak durmak. Paketli gıdalar şekerin en kötü hali olan nişasta temelli şeker içerir, bu da bağışıklık sistemimiz için çok tehlikelidir. Sağlam bünyenin hayalini kurarken aldığımız nişasta bazlı şeker sistemimizi temelden sarsar. Hastalıklara karşı savunmasız kalırız. Virüs ve bakterilerin vücudumuzu sarmaları için uygun ortam oluşur. Bu da asla istemediğimiz bir durumdur.

Bu durumda ne yiyeceğiz nasıl besleneceğiz? İşin sırrı aslında antioksidanlardan geçiyor diyebiliriz. Şehir yaşamı sürerken belki de bize sağladığı olanakları seviyoruz ama göz ardı ettiğimiz bir şey var ki bir sürü de kimyasala maruz kalıyoruz. Bu kimyasallar hücrelerimizin faaliyetlerini bozuyor. Bizi bundan koruyacak en önemli şey ise antioksidanlar. Ev yoğurdu ve turşusu gibi fermente besinler de tüketmemiz gereken önemli besinler. Tükettiğimiz probiyotikleri fermente besinlerle desteklemeliyiz.

D vitamini, C vitamini, magnezyum ve çinko da sağlam bünye, güçlü bağışıklık için önem arz ediyor. Bir başka yazımızda da bunları hangi gıdalardan hangi yollarla alacağımızın yolları üzerinde duracağız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.