Gribe Ne İyi Gelir?

0 15

  Gribe ne iyi gelir sorusu, her kış mevsiminde sorulanların başında geliyor. Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde mevsimin getirdiği salgın hastalıklardan biri olan grip hakkında yaptığımız araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Peki, grip nasıl bir hastalıktır?

Genellikle kış mevsiminde daha çok görülen ve influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Aslında grip genelde bağışıklık sistemi ile alakalı bir durum olarak gelişmektedir. Gribin oluşmasına neden olan influenza virüsünün vücuda girmesinden sonraki 3 gün içinde ortaya çıkar. Grip enfeksiyonel bir hastalıktır. Soğuk algınlığı yani nezleden belirli farklarla ayrılmaktadır. Soğuk algınlığı şikayetinde bulunan kişilerde ateş olmaz ya da hasta hafif ateşli olarak hastalığı geçirir. Grip ortalama bir haftada iyileşebilen bir hastalık olmasına rağmen hafife alınmayacak kadar ciddidir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan kişiler üzerinde ve yaşlılarda ölümle bile sonuçlanabilir iyi görülmektedir yüksek risk grubundaki kişiler olarak adlandırılan bu kişilerin kendilerini gripten korumaları için bağışıklık sistemlerini koruyucu ve yükseltici yiyecekler ile beslenmeleri gerekmektedir.

Gribe ne iyi gelir sorusuna cevap aramadan önce grip olmamak için ne yapmalı sorusuna cevap bulmak yerinde bir davranış olacaktır. Hastalık konusu devreye girdiğinde beslenmenin önemi daha büyük bir şekilde kendini hissettirmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme bizim için yaşam tarzımız olarak benimser ve kurallarına uygun beslenirsek emin olun sadece gripten değil birçok başka rahatsızlıktan da korunmuş olacağız. Beslenme programınızda mutlaka sebze meyve ağırlıklı ve su tüketimi olmalıdır.

Evde, Doğal Yöntemlerle Grip Tedavisi

 

  Gribe ne iyi gelir? gribe karşı en etkili ilaçlardan olan evde yapılan bitki çayları ve limon bal karışımı hem bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek hem de gribe karşı bir önlem olacaktır. Yeri gelmişken doğru bilinen yanlışlardan biri olan bir bilgiyi paylaşmak isteriz. Grip olduğumuz zaman boğazımız ağrır. Fakat bu boğaz ağrısının tedavisinde antibiyotik kullanımı bir işe yaramaz. Çünkü antibiyotikler bakterilere etki eden ilaçlardır. Gripte ise bakteri değil virüs söz konusudur. Antibiyotik kullanımı doktor önerisi ile ve reçetesiyle olmalıdır. İlaç yazması gereken kişi komşular değil doktorlardır. Gribin tedavisinde dinlenmenin önemi çok büyüktür. Yatak istirahati tavsiye edilir ve bu süre içinde bol sıvı tüketimi hastalığın rahatça dışarı atılmasını sağlamak açısından önemlidir. Bulaşıcı bir virüs olduğundan dolayı evdekilerden hastalık boyunca uzak durmak ve özel eşyaları kullanırken ortak kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

Sonuç olarak en etkili grip ilacı; yatak istirahati, bol su tüketimi ve bol sebze meyve tüketimidir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.