Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Vudu

Ekleyen: Ceren Caymaz RSS kaynağına abone ol | 01 Aralık 2018 | Gösterim:
loading
 
  Vudu, Batı Afrika kökenli ruhçu-animist bir dini gelenek. Batı Afrika'da, batı Nijerya'dan doğu Gana'ya, yaşayan Fon, Ewe ve Yoruba gibi çeşitli topluluklardan çıkmıştır.

Benin'de Vodun ulusal dindir ve nüfusun %60'ı tarafından benimsenmiştir. Vodu00FAn, Fon-Ewe dilinde "ruh" anlamında kullanılan kelimedir.

Diğer Vudu gelenekleri özellikle Orta Afrika adetlerinden etkilenmiştir. Örneğin kuzey Haiti'de Lemba olarak da bilinen Kongo ayini Batı Afrikalı öğeler kadar yaygın olsa da Kuzey Amerikalılar tarafından pek önemsenmemiştir.

Her ne kadar yakın zamana kadar bu tür geleneklerin Katoliklik'le karışmasının keşfiyle beraber Yeni Dünya'da gerçekleştiği düşünülmüş olsa da, böyle bir senkretizmi Kongo İmparatorluğu'nun dini uygulamalarında da var olduğuna dair deliller vardır.

Küba'daki Fon geleneği La Regla Arara olarak bilinir. Ayrıca, Brezilya'deki eski köleler arasında yaygınlaşmış olan Fon geleneği, Jeje Vodun olarak bilinen bir geleneğin doğmasına neden olmuştur.

Yazar: Ceren Caymaz

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/genel-kultur-makaleleri/vudu.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Genel Kültür Makaleleri Abone ol: RSS