Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Hagakure

Ekleyen: Ersun Pamir RSS kaynağına abone ol | 23 Kasım 2018 | Gösterim:
loading
 
  Hagakure (Saklı Yapraklar),eski bir samuray olan Yamamoto Tsunetomo'nun yazdığı ve kendisinin, samurayların yaşantısı, samuraylık felsefesi ve Samuray'ın Yolu hakkındaki düşünce ve öğretilerini içeren bir kitap.

Efendisinin ölümünden sonra samuraylıktan ayrılarak, inzivaya çekilerek Budist rahibi olmaya karar verdiği kulübede kendisini ziyarete gelen genç bir samurayla yaptığı konuşmaları, genç samuray tarafından derlenerek Hagakure adıyla kitaplaştırılmıştır.

Kitap esas olarak yaklaşık 11000 parçadan oluşur. Bu parçalarda anlatılanlar genellikle Samuray'ın Yolu ile ilgili öğretiler veya diğer kabilelerle ilgili hikayelerdir. "Hagakure: Samurayın El Kitabı" başlığıyla ithaki yayınları tarafından 2005 yılında türkçeye kazandırılmıştır.

Ancak bu kitapla ilgili bir ilginç nokta vardır. Jim Jarmush "Ghost Dog" adlı filmine bu kitabı kaynak almıştır ve filme bu kitaptan bölümler/pasajlar eklemiştir. Ayrıca kiralık bir katil olarak çalışan filmin kahramanı "Ghost Dog", bir samuray gibi yaşamaktadır ve silahını da kınından bir kılıç gibi çekip, bir kılıç gibi geri koymaktadır. Bu kitabı sevenler filmi, filmi sevenler de muhakkak ki kitabı görmek isteyecektir.

Yazar: Ersun Pamir

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/felsefe-makaleleri/hagakure.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Felsefe Makaleleri Abone ol: RSS