Kolay Bilgiler

Online Faydali Makaleler!

Merhaba Ziyaretçi! Giriş veya kayıt yaparak makale gönderebilirsin!

Garcia de Orta

Ekleyen: Yasin Sezgin RSS kaynağına abone ol | 11 Mart 2019 | Gösterim:
loading
 
  Garcia de Orta Rönesans döneminden Portekizli Yahudi bir hekim ve natüralistti. Tropik tıbbın öncülerindendir. Hristiyanlığı benimsemeye zorlanan ve o dönemde aşağılayıcı kabul edilen Cristu00E3os Novos yani "Yeni Hristiyanlar" olarak anılan Yahudilere mensup bir aileden gelmektedir.

Ailesi, diğer birçoğu gibi, İspanya'daki dini baskıdan kaçarak Portekiz'e sığınmıştı. Garcia de Orta tıp, İspanya'da sanat ve felsefe eğitimi görmüştür.

1523'te mezun olup Portekiz'e dönmüştür ki bu tarih babasının ölümünden iki yıl sonrasına denk geliyordu. Öncelikle kendi doğduğu kasabada tıp mesleğini icra etmiş, mesleğine daha sonra 1526'dan itibaren Lizbon'da devam etmiştir. Yine Lizbon'da 1530 senesinde üniversitede profesörlük aldı. Daha sonra önce 1534 yılında Hindistan için ayrılmış, daha sonra da 1538 yılında Goa'ya yerleşmiştir.

Uzun yıllar Goa'da yaşamış, 1568 yılında ise vefat etmiştir.

Yazar: Yasin Sezgin

Facebookta Paylaş Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Makale Kaynağı:
https://www.kolaybilgiler.com/felsefe-makaleleri/garcia-de-orta.html
Print Article Yazdır  Makaleyi PDF olarak indir PDF Olarak İndir  Makaleyi Gönder Gönder  Sitene Ekle Sitene Ekle  Geribildirim Yazara Geribildirim  Makaleyi Raporla Raporla | Bookmark and Share

İlgili Felsefe Makaleleri Abone ol: RSS