Evde Sebze Yetiştirme

0 30

Evde sebze yetiştirme amacımız soframızda tükettiğimiz sebzelerin ne şartlarda nasıl yetiştiği ve ne tür ilaçlar kullanıldığını bilmeden satın almak zorunda kalmamız. Hepimiz evimiz ve soframızda doğal ve sağlıklı ürün tüketmek isteriz. Bunun aslında kolay yolu var, evde ilaçsız ve doğal olarak sebze yetiştirmek sizin için hem bir hobi olacak hem de sofranızda el emeğiniz, katkısız, ilaçsız doğal ürünler bulunacak. Hadi birlikte evimizde kolay bir şekilde sebze nasıl yetiştirilir bir göz atalım.

Kolay şekilde evimizde yetiştireceğimiz sebzelerden ilki virüs düşmanı bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde önemli yardımcı ve önemli antioksidan yeşil biber.

Yeşil Biber :

Yeşil biber ekiminden önce seçeceğimiz saksı ve toprak çok önemli. Saksımızı 20-25 cm derinliğinde koyu renk olmayacak şekilde seçiyoruz.(koyu renk olmamasının sebebi güneş ışığını daha fazla alıp köklerin yanma olasılığını ortadan kaldırmak için)sonrasında   toprak seçiminde % 50 bahçe toprağı – %25 torf – %25 gübre karışımı yapmanız gerekiyor.
Sıra geldi yetiştireceğimiz biber tohumlarını saksıya yerleştirmeye; Burada önemli konu toprak ılık durumdayken tohumların toprağın 3 ile 5 cm altında olacak şekilde ekilmesi. Tohumları ektikten sonra saksımıza birkaç çubuk saplayalım ki biberler büyüyünce saksı dışına sarkma yapmasın. Şimdi gelelim saksının nasıl bir ortamda ne şekilde sulanması gerektiğine. Biber güneş ışığını sever fakat direk güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde uygun bir yere koymalısınız. Sonrasında her gün az miktarda sulama yapabilirsiniz. Sulama zamanını belirlerken kıstas olarak toprak kuru kalmayacak şekilde sulama yapabilirsiniz. Saksının konumu aldığı güneş ışığı ve hava koşulları uygun olduğunda 3 hafta içerisinde biberleriniz yeşermeye başlayacaktır.

Yeşil biber yanında yine bağışıklık sistemi güçlendirici, kansere karşı savaşçı sindirim sistemi destekleyicisi ve kan şekeri dengeleyicisi soğan nasıl yetiştirebiliriz inceleyelim.

Soğan :

Biber ekiminde yaptığımız gibi saksı ve toprak seçimine özen gösterelim. Saksı harici 5 litrelik su bidonu ikiye kesip alt kısmını kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz kaba bahçe toprağıyla birlikte torf ve gübre karışımı yapıyoruz. Saksıya bu karışımı yerleştirirken bası uygulamadan doğal şekilde yerleştirmeyi unutmayın. Sonrasında saksının yada seçtiğimiz kabın boyutlarına göre arpacık soğan miktarının azlığını ve çokluğunu siz belirleyeceksiniz. Şimdi gelelim ekim aşamasına. Miktarını belirlediğiniz arpacık soğanlarını ekim yapacağınız kabın boyutlarına göre 5-10 cm aralıklarla uç kısmı yüzeye bakacak ve çok az açık olacak şekilde ekim yapmalısınız. Şimdi gelelim ekim sonrası sulama ve yetiştireceğiniz ortamın sıcaklık durumuna. Güneş ışığını tam almayacak fakat ışık alacak şekilde oda sıcaklığını ortalama 20 derece altına düşürmeden iki günde bir sulama yaparak bakımını yapmalıyız. Sulama yaparken miktarına özen gösterin fazla su kökleri çürütebilir. Uygulamaları bu şekilde yaptıktan sonra 1 hafta içinde soğanlarımız yeşermeye başlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.