Evde Sebze Yetiştirme Yöntemleri

0 56

Evde sebze yetiştirme yöntemleri yazımızda amacımız soframızda tükettiğimiz sebzelerin ne şartlarda nasıl yetiştiği ve ne tür ilaçlar kullanıldığını bilmeden satın almak zorunda kalmamız. Hepimiz evimiz ve soframızda doğal ve sağlıklı ürün tüketmek isteriz. Bunun aslında kolay yolu var, evde ilaçsız ve doğal olarak sebze yetiştirmek sizin için hem bir hobi olacak hem de sofranızda el emeğiniz, katkısız, ilaçsız doğal ürünler bulunacak. Hadi birlikte evimizde kolay bir şekilde sebze nasıl yetiştirilir bir göz atalım.

Şimdi ise vücudumuz için sayısız faydaları yanında doğal antibiyotik olan şifa niyetine tüketeceğimiz sarımsak nasıl yetiştirilir birlikte inceleyelim.

Sarımsak :

Yazmakla bitmeyecek faydaları olduğunu bildiğimiz vücudumuzun virüslere karşı güçlü koruyucusu antibakteriyel özellikli doğal savaşçı mutfağımızın yıldızı sarımsağı nasıl yetiştirebiliriz.

Öncelikle sarımsak kökleri derinde büyümeye başlar bu yüzden ekim yapacağınız kabın 20 cm den büyük olmasına özen gösterin. Daha sonra yetiştireceğiniz bölgeyi ve ortamı iyi seçin sarımsak ışığı ve sıcağı sever. Ekim yaptığınız kabı güneşi direk alacak şekilde uygun bir bölgeye yerleştirin. Biber ve soğanda olduğu gibi saksı toprağımızı (bahçe toprağı, torf, gübre karışımlı) kabımıza yerleştiriyoruz ve üst kısımda 3-5 cm boşluk bırakmaya özen gösteriyoruz. Daha sonra bir baş sarımsağın dişlerini ayırıyoruz. Ayırdığımız dişlerin dış kabuğunu da mutlaka soyuyoruz. Sonra kabuğunu soymuş olduğumuz sarımsak dişlerini baş kısmı yukarı bakacak şekilde toprağımızın yaklaşık 20 cm altına olacak şekilde ekiyoruz. Ekim esnasında dişler arasına yaklaşık 10 cm ara bırakmaya özen gösteriyoruz. Sonrasında sularken sık olamayacak şekilde sulama yapalım çünkü sarımsak fazla suyu sevmez. Belirli aralıkta azar azar olacak şekilde sulama yapalım.
Bu işlemlerden sonra sıra geldi beklemeye sarımsakların olgunlaşması için zamana ihtiyacı vardır ve bu birkaç ay beklemeniz demektir. Sarımsakların olgunlaştığını anlamak için yeşil ve uzun şekilde büyüyen sapı, koyu sarı rengi aldığını görmeniz yeterli. Kendi yetiştirdiğiniz sarımsağınızı mutfağınızda afiyetle tüketebilirsiniz.
Evde sebze yetiştirme yöntemleri yazımızın ikinci yıldızı yine c vitamini deposu kalp hastalıklarına karşı koruyucu bağışıklık sistemi güçlendirici felç riskini azaltan güçlü vitamin deposu domates yetiştirelim.

Domates:

Yine işe saksı ve toprak seçimiyle başlayalım çünkü yapacağımız ekimin verimli olabilmesi için çok fazla öneme sahip iki önemli unsur. Saksımızı geniş ve su tahliyesi ( drenajlı) olabilecek tarzda seçelim. Toprak seçiminde ise bahçe toprağı ve gübre karışımı olmasına özen gösterelim. Şimdi tohumları filizlendirmek için yapacağımız işlemde pet bardak ya da elimizde mevcutsa çimlenme tepsisi kullanıyoruz. Kullandığınız malzemeye toprağımızı dolduruyoruz ve üst kısımdan 1-2 cm delik açtıktan sonra tohumlarımızı açtığımız deliklere ekiyoruz ve üstüne çok az kapatacak şekilde toprakla örtüyoruz. Ektiğimiz tohumların çimlenmesi için gerekli ortamın güneş almayan sıcak bir ortam olması ve toprağımızın nemli kalması gerekiyor. Böylece toprak kontrolünü belirli aralıklarla kontrol edelim ve toprağın nemli kalmasına özen gösterelim. Sonrasında kısa bir zaman sonra tohumların yeşerdiğini göreceksiniz. Bu aşamada filizlerin büyümesi ve biraz daha köklenmesi için yetiştiği kapta güneş alan bir noktada bir müddet daha bekletiyoruz. Bekleme süresi (1-2 hafta arası) sonrasında filizlerimizi saksılarımıza alma vakti geldi. Saksıda 3 ila 4 cm delik açtıktan sonra yetiştirdiğimiz filizlere zarar vermeden dikkatlice yerleştirip üstünü az toprakla örtüyoruz. Bu aşamada domates, ışığı ve sıcağı sever güneşi görebilecek konumda yetiştirmeye özen gösterin. Aynı saatlerde düzenli sulamaya özen gösterin ve belirli aralıklarla toprağına bakım yapmayı unutmayın. Sulama konusunda alt kısımdan yani yapraklarına su gelmeyecek şekilde sulama yapmalısınız. Yapraklarının ıslanması bitkiye zarar verir ve hastalanmasına sebep olabilir.

Artık doğru şekilde ekim ve bakım yaptığımız domates tohumlarının yaklaşık üç ay içerisinde çiçek açtığını ve sonrasında domateslerimizin ufaktan büyüdüğünü göreceksiniz. Ürün olgunlaştıkça emeğinizin karşılığını almanın keyfini yaşayacaksınız. Diğer evde sebze yetiştirme yazımızda yeşil biber ve soğan nasıl yetiştirebiliriz  anlatmak istedim linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.