Evde Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

0 42

Evde salatalık turşusu nasıl yapılır konulu yazımıza hoş geldiniz. Turşu yapımı içerisinde bulundurduğu doğal malzemelerden dolayı kışa hazırlık olarak her evde yapılmaktadır. Yemeklerin yanında hem salata olarak hem de meze olarak kullanılmasından dolayı ise herkesin sevdiği bir üründür.

Salatalık Turşusu Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evde salatalık turşusu yapmak oldukça kolay ve keyifli bir işlemdir. Tabi tüketimi de bir o kadar lezzetlidir. Yapımı için ise gerekli olan malzemeler şunlardan oluşmaktadır;

-3 kilogram taze tarla salatalığı ya da kornişon salatalık (salatalıklar alınırken uzunluklarının bir parmak kalınlığını geçmemesi gerekmektedir.)

-1 baş sarımsak

-Yarım bağ maydanoz ya da dereotu

-2 su bardağı üzüm sirkesi

-6 yemek kaşığı iri tuz

-1 tatlı kaşığı limon tuzu

-1 yemek kaşığı kadar nohut

-Yaklaşık 8-9 su bardağı su

Salatalık Turşusunun Yapılış Aşamaları

Evde salatalık turşusu yapmak için ilk önce 3 kg kornişon salatalık ve yarım bağ maydanoz güzelce yıkanarak kirlerinden iyice arındırılır. Daha sonrasında bir baş sarımsak kabuğundan soyulur. Malzemeler hazırlandıktan sonra 5 kg’lık bir cam kavanozun içerisine salatalıklar aralarında boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkı doldurulur. Doldurulan salatalıkların üzerine sarımsağı ve 4-5 adet nohut eklenir. Malzemeler eklendikten sonra kavanozun yarısına gelinceye kadar salatalık eklendikten sonra araya tekrar tuz ve nohut serpiştirilir ve bu işlem kavanoz dolasıya kadar tekrar edilir. Kavanoz dolduktan sonra en üst kısma maydanozları veya dereotlarını doğramadan sapları ile koyulur.

Bütün malzemeler kavanozun içerisinde birleştirildikten sonra ayrı bir kap içerisinde tuz, sirke ve su hazırlanarak karıştırma işlemi yapılır. Hazırlanan bu sulu karışım ise kavanozun içerisine boşaltılır ve hava almayacak kadar sıkı bir şekilde kapatılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise suyun her yere eşit bir miktarda gelmesi için birkaç defa çalkalama işlemi yapılır. Hazırlanan turşu kavanozu güneş görmeyen serin bir yerde en az 15 gün boyunca bekletirler. İstenilen süre geçtikten sonra ise kapak açılarak turşu suyu ve turşular denenir. İstenilen kıvam oluşmaması durumunda 15 gün daha bekletilir. İstenilen kıvam oluştuysa eğer yemeklerin yanında nefis bir lezzet olarak sofralarda yerini almaya hazır olur.

Afiyet olsun 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.