Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

0 16

Evde elma sirkesi yapmak hem daha az maliyetli olmakta hem de içerisinde neler olduğunun bilinmesinden dolayı rahatlıkla tüketilmektedir.  Elma sirkesi cilde, saça, kolesterole ve daha birçok şeye faydalı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yüzden de evde doğal bir sirke yapmak ve onu tüketmek oldukça kolaydır.

Elma Sirkesi İçin Gerekli Malzemeler

Evde elma sirkesi yapmak için herkesin kolaylıkla market reyonlarından bulabileceği malzemelere gerek duyulmaktadır. Evde doğal bir elma sirkesi yapmak için ise gerekli olan malzemeler şunlardan oluşmaktadır;

-3 veya 4 adet elma. (Sirkeyi yapacağınız miktarda ürün adetleri yükseltilebilir.)

-5 veya 6 adet nohut.

-Yarım çay bardağı sirke.

-Bir çay kaşığı toz şeker.

-Bir çay kaşığı tuz.

-Sirkenizi koyacağınız cam bir kavanoz. (Plastik şişeler sağlık için zararlı olmasından ve doğru saklama koşulları sağlanmadığı durumlarda sıkıntı yaratmasından dolayı cam kavanoz kullanılması gerekmektedir.

-Yeterli miktarda klorsuz içme suyu.

Bu malzemeler miktarlarına göre ayarlandıktan sonra ise yapılması gereken tek şey malzemeleri belli aşamalar ile homojen bir hale getirerek beklemek olmaktadır.

Elma Sirkesinin Yapılışı

Doğal elma sirkesi için gerekli olan malzemeleri tamamladıktan sonra ilk olarak alınan 3 veya 4 adet elma dış yüzeyinde hiçbir şekilde kir kalmayıncaya kadar temizlenir. Daha sonrasında temizlenen elmalar cam ve içi kuru bir kavanozun içerisine dilimlenerek yerleştirilir. Dilimleme esnasında ise sapı ve çekirdekleri alınır. Cam kavanozun içinde bulunan elmaların içerisine ise su eklenir.

Cam kavanoza su eklendikten sonra üzerine sırası ile yarım çay bardağı sirke, bir çay kaşığı toz şeker ve bir çay kaşığı tuz eklenir. Malzemeler eklendikten sonra ise tahta bir kaşık yardımı ile su homojen oluncaya kadar karıştırılır. Karıştırma işlemi bittikten sonra 5 veya 6 adet nohut içerisine atılarak kavanozun üzerine pamuklu bir tülbent örtülür ve kavanozun ağzı kapatılır. Hazırlanan Evde elma sirkesi ise güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir yerde yaklaşık 1.5 veya 2 ay boyunca tutularak istenilen kıvam alması beklenir. İstenilen süre geçtikten sonra ise afiyetle tüketilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.