Evde Doğal Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

0 80

Evde doğal ayva reçeli nasıl yapılır? Herkesin evinde ve sofrasında hiçbir zaman eksik olmayan reçel aslında dışarı da tüketilen diğer tatlı ürünlerin yanında çok masum kalmaktadır. Bunun sebebi ise kullanılan şekere oranla içerisinde bulundurduğu tadı meyvenin kendi aromasından almasından kaynaklanmaktadır. Reçeller arasında en çok sevilenlerden biri ise doğal ayva reçeli olmaktadır. Yapımı ise oldukça basittir.

Ayva Reçeli Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Doğal ayva reçeli oldukça basit yapılan ve sevilen bir reçel türüdür. Yapımı ise her evde bulunan birkaç malzeme ile kolaylıkla yapılmaktadır. Bu malzemeler ise şunlardan oluşmaktadır;

-3 adet orta boy sulu ayva

-2 su bardağı toz şeker

-2 su bardağı su

-3 adet karanfil

-Bir yemek kaşığının yarısı kadar limon suyu (Reçelin şekerlenmemesi için kullanılır)

Ayva Reçelinin Yapılış Aşamaları

Doğal ayva reçeli yapmak için öncelikle ayvalar yıkanarak kabukları soyulur. Kabukları soyulan ayvalar ikiye bölünerek içerisinde bulunan çekirdekler bir kâse içerisine alınır. İkiye ayrılan ayvalar bir tencerenin içerisine ufak ufak doğranır ve üzerine 2 su bardağı toz şeker dökülür. Tencerenin ağzı kapatılır ve 1 saat bu şekilde bekletilir. Bekleme süresi dolduktan sonra ise üzerine 2 su bardağı su eklenir ve 3 adet karanfil içine atılarak ocağa kaynaması için alınır. Kaynaması için ocağa koyulan tencerenin içerisine önceden ayrılan ayva çekirdekleri de eklenerek yaklaşık iki buçuk saat boyunca nazikçe kıvam alasıya kadar karıştırılır. Pişirme bittikten ve reçel istenilen kıvam aldıktan sonra ise şekerlenme yapmaması için limon suyu eklenir ve 2 dakika kadar tekrar kaynatılır. Daha sonrasında soğumaya bırakılır ve soğuma işlemi tamamlanan reçeller cam kavanozlara boşaltılarak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Hazırlanan reçeller şekerlenmeden ilk gün ki tazeliğini koruması için ise belli şartlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kışları balkonda yazları ise buzdolabının içinde gibi örneklendirilebilir. İkinci önemli konu ise kavanoz içerisinde reçel alınırken tahta kaşık ve kuru bir kaşık olması gerekmektedir. Böylelikle ayva reçelinin şekerlenmesinin de büyük bir oranda önüne geçilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.