Evde Çilek Reçeli Yapımı

0 38

Türk kültüründe kahvaltı herkesin bir araya geldiği ve uzun saatler boyunca yenilip içilerek vakit geçirdiği bir öğündür. Bu kadar çok zaman harcanmasından dolayı ise sofranın üzerinde bin bir çeşit peynir, zeytin, reçel ve diğer kahvaltılık ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında bulunan reçeller ise doğal olmasından ve tatlarının lezzetli olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Evde çilek reçeli yapımı ise oldukça kolay bir işlemdir.

Çilek Reçeli Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evde çilek reçeli yapımı oldukça basit gibi görünen ama ince detaylara sahip olan bir kahvaltılık üründür. Evde çilek reçeli yapmak için ise gerekli olan malzemeler şunlardan oluşmaktadır;

-2 kg çilek

-8 su bardağı toz şeker

-1 çay kaşığı dövülmüş limon tuzu ve 1 adet limonun suyu

-1 tatlı kaşığı tereyağı

Çilek Reçelinin Yapılışı

Evde çilek reçeli yapımı için öncelikle 2 kg çileği saplarından kopararak bolca su ile yıkanmalıdır. Yıkanan çilekler kâğıt bir havlu yardımı ile kurulanarak derin bir tencerenin içerisine dizilmelidir. Dizilen çileklerin üzerinde 8 su bardağı toz şeker ilave edilir. Daha sonrasında ise tencerenin kapağı kapatılarak en az 8 saat olacak şekilde şeker ve çileğin özdeşleşmesi için bekletilir. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra ise çilekler suyunu salmış ve şeker erimiş olacaktır. Bu aşama da çileğin su vermeme gibi bir durum ile karşı karşıya kalınmasında ise bir su bardağı su eklenerek takviye verilebilmektedir.

Tencere de suyunu salmış olan çilek ve şeker ocağa alınarak kısık ateşte kaynatılmaya başlanır. Kaynama işlemi devam ederken bir tahta kaşığı yardımı ile yavaşça karıştırılır ve kaynaması beklenir. Kaynayan çileklerin üzerinde oluşan köpükler ise bir tahta kaşığı yardımı ile alınır ve daha sonrasında içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağı eklenir. Kısık derece de 30 35 dakika kadar kaynama devam ettikten sonra üzerinde oluşan diğer köpükler alınır ve 1 çay kaşığı dövülmüş olan limon tuzu eklenir. Bu şekilde 2 dakika daha kaynatıldıktan sonra reçel tenceresi ocaktan alınır. Soğuduktan sonra ise saklanmak istenen can bir kavanozun içerisine dökülerek afiyetle yenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.