Evde Beyaz Peynir Yapımı

1 25

Türk mutfağında kahvaltılar bin bir çeşit ile hazırlanan bir öğündür. Bunun sebebi ise çeşit çeşit ürünlerin ülkemizde yetişmesi ve kahvaltının kültürümüzde yerinin büyük bir önem taşımasından kaynaklanmaktadır. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan beyaz peynirleri ise çok fazla tüketilmektedir. Evde beyaz peynir yapımı ise marketten almak istemeyen kişilere bir çözüm önerisi olmaktadır. Hem daha ekonomik olmasından hem de içerisine ne koyulduğunu bilinmesinden dolayı doğal bir tarif olmasıyla ev kadınlarının bayılacağı bir tarif olmaktadır.

Evde Beyaz Peynir Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Evde beyaz peyniri yapımı için gerekli olan 3 adet malzeme olmaktadır. Bu malzemeler ise kolaylıkla elde edilmektedir. Doğal bir tarif olan beyaz peynir yapımı için gerekli olan malzemeler ise şunlardan oluşmaktadır;

-6 kg süt (Market sütü yerine imkân varsa doğal inek sütü kullanılması daha uygundur.)

-1,5 çay kaşığı peynir mayası (marketlerden veya şarküteri ürünleri satan yerlerden kolaylıkla bulunabilir.)

-2 yemek kaşığı kaya tuzu

Bu malzemeler hazırlandıktan sonra ise belli bir sıra ile yapılınca doğal bir beyaz peynire sahip olunacaktır.

Evde Beyaz Peynirin Yapılışı

Evde beyaz peyniri yapımı için malzemeler hazırlandıktan sonra 6 kg süt kısık ateşte yavaş yavaş bir tencerenin içerisinde kaynatılır. Kaynayan süt 35 dereceye gelinceye kadar soğuması için bırakılır. Soğuyan sütün içerisine 1,5 çay kaşığı peynir mayası eklenir. Peynir mayası eklendikten sonra tahta bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırılır. Karıştırma işlemi bittikten sonra tencerenin kapağı kapatılarak mayalanma işlemi için dışı bir mont veya battaniye ile örtülür. Bu şekilde 1,5 saat beklendikten sonra ise tencerenin kapağı açılarak seçe parmağı içine batırılır ve yoğurttan daha koyu bir kıvam geliyorsa peynirin kıvamı tutmuş olmaktadır. Daha sonrasında ise bir bıçak yardımı ile peynirler küp küp kesilir ve 1 saat daha kendini toparlaması için bekletilir.

İstenilen süre geçtikten sonra peynirler temiz bir tülbent üzerine alınarak peynirin suyunun süzülmesi için 3 ila 4 saat bekletilir. Süre geçtikten sonra ise peynirlere şekil verilerek iki adet ağır kabın arasında 3 veya 4 saat kadar daha beklenmesi sağlanır. İstenilen süre geçtikten sonra ise tuzlu su ve peynirin kendi suyu ile birleştirilen bir suya peynirler koyularak yemeye hazır hale gelir.

1 yorum
  1. Banu diyor

    Ben de kendi peynirimi evde kendim yapıyorum. Ama ben peynir mayası yerine sirke veya limon suyuyla yapıyorum ve tadı gerçekten muhteşem oluyor kesinlikle denenmeli 👏👏 hem doğal hem de çocuklar bayılıyor. Ayrıca peynir altı suyuyla yaptığım poğaçalar da efsane oluyor 👏👏

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.