Ergenlik ve Ergenle İletişim

0 36

Ergenlik ve ergenle iletişim konusu her dönemde gündem konusu olmayı başarmıştır. Ergenlik bir hastalık değildir fakat her bireye özgü farklı belirtiler gösteren ve farklı şekillerde ortaya çıkan bir yaş dönümüdür. Her birey bunu farklı belirtilerle yaşar. Yalnızca gencin anne ve babasını değil etrafındaki bireyleri de zorlayan ergenlik nedir ve ergenliğin belirtileri nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Ergenlik Belirtileri ve Ergenlik Nedir?

 

İnsanoğlu hayatı boyunca çeşitli dönemlerden geçer.

  • Çocukluk dönemi
  • Gençlik
  • Yetişkinlik
  • Orta yaşlılık
  • Yaşlılık olmak üzere geçirilen evreler her insanın fiziksel ve ruhsal özelliklerine göre farklı şekillerde yaşanmaktadır.

  Ergenlik, çocukluk döneminin tamamlayarak yetişkinlik dönemine hazırlanma süreci diyebileceğimiz bir geçiş dönemidir. Çoğu zaman gençlik kelimesi ile ergenlik kelimesinin aynı anlamda kullanılması görülen bir olaydır. Gençler yetişkinliğe hazırlanırken birçok problem yaşayabilirler özellikle kendi içlerinde ve çevrelerine karşı farklı tutumlar sergileyebilirler. Kişiye özel duygular olmakla birlikte genellikle ergenlik çağındaki genç çevresine karşı çoğu zaman ketumdur. Bu dönemde ergenler hiçbir şekilde kendilerinin anlaşılmadığını dile getirirken aileleri ise genç çocuklarının çok fazla huy değiştirdiğini ve çocuklarını tanıyamamaktan ve iletişim kuramamak konusunda sıkıntı çektiklerini belirtmektedirler.

Ergenlik Dönemi Özellikleri

 

Çocukluktan gençliğe adım atmak anlamına gelen ergenlik dönemi özellikleri kişiye göre değişmekle birlikte çok genel olarak bazı ortak özellikler taşımaktadırlar. Ergenlik çağındaki genç genellikle kendi içinde ve çevresi ile verdiği savaş sonucunda çalkantılı bir dönem içine girmektedir. Bu dönemde genç birçok şeyin üstesinden gelmeye çalışırken hırçın ve çoğu zaman da isyankar bir hal alabilmektedir. Bir yanda cinsel anlamda kendini farklı bir dönemde bulması diğer yanda duygularının yoğunluğunda gelgitler yaşamakta bu ise genç ve ailesinin yıpranmasına neden olmaktadır.

Ergenlik döneminde vücudunda büyük değişiklikler yaşayabilen genç cinsel kimliğini bulduğu bir dönemde olacaktır boy ve kilo gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra özellikle erkek çocukları için yaşanan ses kalınlaşması kaçınılmaz olacaktır. Cinsel anlamda oluşma çağı olarak da adlandırılabilen ergenlik dönemi kızlar için biraz daha erken yaşta olmaktadır. Kız çocuklarının adet kanaması ile başlayan bu dönem genelleme yapmamak la birlikte 11-12 yaş arasında başlar. Erkek ergenlerin vücudundaki değişim ise üreme organlarındaki büyüme ile başlar. Vücutta kıllanmanın artması, yüzde çıkan sivilcelerin yoğunlaşması, ter bezlerinin fazla çalışması, vücut kokusunun belirginleşmesi gibi özelliklerle kendini göstermeye başlar. Görülen bu fiziksel özelliklerin yanında duygusal karışıklıklar da ortaya çıkar. Bu dönemde gençler her konuda kendi bildiklerinin en doğrusu olduğunu düşündükleri için ailelerine karşı asi tutumlar sergileyebilirler. Ergenlik dönemi ve özellikleri gençlerin kendini tanıma ve kanıtlama devresinden geçme şeklinde ortaya çıkar.

Ergenlik Çağındaki Genç ile Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur?

 

  Ergenlik ve ergenle iletişim, sağlıklı bir süreç yaşanabilmesi adına oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde vücuttaki hormonal salgılar ve bu salgıların yoğunluğu ergenlik çağındaki genç insanın duygularına ve hareketlerine yansımaktadır. Duygularında yaşadığı karışıklıklar nedeniyle tedirginlik ve huzursuzluk, yalnız kalma heyecanlanma ve çalışmaya karşı isteksiz olmak gibi özellikler yaşar. Bu dönemde gencin anne babasına ve öğretmenine çok iş düşmektedir. Aileler çocuklarına daha sevecen ve anlayışlı yaklaşmalı onları anlamaya çalışmalıdır. Aynı dönemden geçtiklerini ise asla unutmamalıdırlar.

Ergenlik ve sonrası için insan iletişimi ve yeni insanlarla tanışma yöntemleri konusunda merak ettikleriniz varsa linke tıklayıp makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.