El Dezenfektanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0 37

El dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Aksi takdirde ciddi derecede deri hastalıkları ile karşılaşabilirsiniz. Covid-19’ un hayatımıza girmesiyle beraber birlikte el dezenfektanları popüler hale geldi ve neredeyse herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Hastalıkları oluşturan mikroorganizmaların vücudumuza girmesi sebebiyle dikkat edilmesi gereken konulardan biri dezenfektanların kullanım sıklığı olmuştur. Araştırmalara göre uzmanlar sabun ile sık bir şekilde el yıkamanın virüsten korunmanın en etkili yol olduğunu söylemektedir. Suyu bulamadığımız zamanlarda ise dezenfektan kullanımını önermektedirler. Dezenfektanların en büyük etkisi, temas ile oluşan mikropların ihtiyaç duymadan deri üzerinden atılmasına ve yok edilmesine yardımcı olurlar. El dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gereken durum elinize gelen dezenfektanı kurusun diye ellerinizi sallamanız son derece yanlış bir davranıştır. Dezenfektanın kendi kendine kuruması önemli olan noktalardan biridir. Ellere sıkılmasının ardından doğru şekilde uygulamak da son derece önemlidir.

Çocukların El Dezenfektanı Kullanması

           

Yetişkinler gibi çocuklarda el dezenfektanı kullanmak son derece önemlidir. Fakat bu dezenfektanı kullanırken bir yetişkin gözetimi altında olmalıdır. Göze yüze ve vücudun çeşitli bölgelerine sürülmemesi açısından bu önemlidir. Çocukların ürünü içmeye çalışması, soluması da son derece dikkat gerektiren bir durumdur. Covid-19 sebebiyle kendimiz ve sevdiklerimiz için endişelendiğimiz ve korktuğumuz zamanlardan geçiyoruz. Salgını yenmek için sosyal mesafe, maske son derece büyük önem taşımaktadır. Dezenfektanlar, özellikle de çocuklar için çok dikkat edilmesi gereken önlemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

El Dezenfektanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

  El dezenfektanı alırken dikkat edilmesi gerekenler için en başında doğru ve güvenilir bir ürün tercih etmeniz gelecektir. Dezenfektanların kalitesi son derece önemlidir. Dezenfektan üzerinde bakteri ve virüslere karşı etkilidir ibaresi olması büyük önem taşır. El dezenfektanı kullanımı sırasında da elinizde dezenfektan varken başka yere değmemeye özen göstermelisiniz. Dezenfektan alırken kokusuz olması da son derece önemli bir detaydır. Aksi takdirde dezenfektanın solunum yollarına çok büyük zararları olabilir. Eğer dezenfektan bulamadıysanız ve kokulu bir dezenfektan aldıysanız koklamamanız önerilir. En iyi dezenfektanın mikropları 3-5 saniye içerisinde öldürmesinden dolayı alkol bazlı olanları tercih edilmektedir. El dezenfektanı alkol oranı 70 ile 90 derece arasında olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.